Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Fałszywe alarmy bombowe w szkołach / 7 maja 2019 r.

Fałszywe alarmy bombowe w szkołach / 7 maja 2019 r.

We wtorek 7 maja 2019 r. w godzinach porannych Komenda Powiatowa Policji w Brzesku otrzymała informacje o alarmach bombowych w niektórych szkołach na terenie Powiatu Brzeskiego. Sprawa dotyczyła m.in. Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Brzesku, Katolickiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Brzesku oraz w Zespołu Szkół w Czchowie. Każdy taki sygnał został sprawnie, ale też szczegółowo i skrupulatnie sprawdzony poprzez kontrole pirotechniczne w szkołach. Alarmy te okazały się fałszywe, nie było także konieczności ewakuacji osób.

W ostatnich dniach w całym kraju wystąpiła seria fałszywych alarmów w szkołach, których celem było sparaliżowanie przebiegu egzaminu maturalnego. W poniedziałek, wtorek i w środę do wielu szkół ponadgimnazjalnych docierały maile o podłożonych ładunkach wybuchowych. Ostatecznie wszystkie alarmy okazały się fałszywe.

Równoległe z prowadzonymi działaniami prewencyjnymi i czynnościami sprawdzającymi na miejscu, specjalna grupa policjantów ustala sprawców fałszywych alarmów. Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie serii fałszywych alarmów bombowych w oparciu o materiały przekazane w środę prokuraturze przez Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji.

Przypominamy, że kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Anonimowy telefon o podłożeniu ładunków wybuchowych uruchamia całą lawinę działań Policji i innych służb zaangażowanych w zabezpieczenie miejsca rzekomego podłożenia ładunku. Autorzy takich zgłoszeń są jednak ustalani i pociągani do odpowiedzialności karnej. Sprawcy muszą się liczyć także z odpowiedzialnością cywilnoprawną, możliwością obciążenia kosztami przeprowadzonej akcji, czy np. odszkodowaniami za straty spowodowane wstrzymaniem działalności danej instytucji.

KPP Brzesko / IB