Nie przegap
Strona główna » Kultura » Finisaż wystawy „Reminiscencje”

Finisaż wystawy „Reminiscencje”

Intencją przyświecającą zorganizowanie tej wystawy było z jednej strony pokazanie światu niezwykłego artysty, i jakiejś części jego twórczości, a z drugiej stworzenie przestrzeni spotkań, rozmów, wspomnień o świecie, który dla naszego pokolenia jest niemal nieznany.

Janusz Marian Mytkowicz – brzeszczanin z urodzenia, absolwent Akademii Belle Arti w Rzymie, przez wiele lat mieszkał poza granicami kraju. Jego rzeźby, rysunki, obrazy znajdują się w prywatnych kolekcjach na całym świecie. Jest to artysta wszechstronny, posługujący się wieloma technikami,  o ogromnej wiedzy teoretycznej.

W jego twórczości, dominują dwa tematy: ikony oraz  wątki judaistyczne.

Na wystawę złożyło się 120 prac przedstawiających indywidualne lub zbiorowe portrety Żydów. Artysta odwołuje się do Biblii, historii i kultury. Wyrazistość sportretowanych postaci wywołała wiele wzruszeń i refleksji, ale też uśmiechu.

Przez miesiąc jej trwania przewinęło się dziesiątki osób, dla których ważne jest poznanie lub pogłębienie wiedzy o czasie, kiedy narody polski i żydowski żyły tutaj wspólnie. W spotkaniu kończącym wystawę wzięli udział m.in.: Anna Brzyska, Noa Shashar z Izraela i Aron Siegel z Holandii, których przodkowie mieszkali przed wojną w Brzesku.

Alicja Koźmińska

Fot. Bogusław Hajduk

Finisz wystawy „Reminiscencje wystawa portretów Żydów" poświęconej historii, religii i kulturze Żydów wraz z…

Opublikowany przez Informator Brzeski Niedziela, 3 lutego 2019

 

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast