Nie przegap
Strona główna » Region » Gmina Bochnia z dofinansowaniem na usuwanie wyrobów zawierających azbest

Gmina Bochnia z dofinansowaniem na usuwanie wyrobów zawierających azbest

W Gminie Bochnia od kilku lat istniała możliwość otrzymania dofinansowania na usunięcie pokryć dachowych oraz elewacji zawierających azbest. W 2011 roku Rada Gminy podjęła Uchwałę na mocy której mieszkańcy mogli się ubiegać o dofinansowanie w kwocie 500 zł na utylizację pokryć dachowych oraz elewacji zawierających azbest ale tylko z budynków mieszkalnych.

„Z wydatków jakie Gmina ponosiła w poprzedniej kadencji na utylizację azbestu wynika, że zainteresowanie mieszkańców tym tematem było znikome. Trudno mi powiedzieć z czego wynikało. Być może kwota 500 zł była zbyt niska, bądź też ówczesny wójt nie wnioskował do Rady Gminy o zwiększenie środków w budżecie na ten cel” – mówi Marek Bzdek Wójt Gminy Bochnia.

W 2017 r. Wójt Gminy Bochnia zawnioskował do Rady Gminy o zmianę w/w Uchwały Rady Gminy i tym samym zwiększona została kwota dofinansowania do 1000 zł oraz wprowadzono możliwość dofinansowania do utylizacji wyrobów azbestowych również z dachów i elewacji z budynków gospodarczych, co na mocy wcześniej obowiązującej Uchwały nie było możliwe.

„Po zmianie zasad dofinansowania w budżecie na 2017 rok, z uwagi na bardzo duże zainteresowanie mieszkańców, w trakcie roku zwiększone zostały środki na ten cel, aby jak najwięcej osób mogło skorzystać z tej możliwości. Często mieszkańcy z obawy przed dużymi kosztami podejmują się samodzielnego, a przez to nieprofesjonalnego demontażu dachu, narażając tym siebie i innych na wdychanie niebezpiecznych dawek rakotwórczej substancji. Dlatego, też zadaniem gminy jest edukowanie mieszkańców o konieczności usunięcia zaległych materiałów oraz wszelkich procedurach, które ułatwią im jak najszybsze usunięcie. Nie bez znaczenia jest też wyższe wsparcie finansowe nie tylko do samej utylizacji azbestu ale również do demontażu, odbioru i transportu. Myślę, że to wsparcie ze strony Gminy pomoże wielu osobom w podjęciu decyzji o usunięciu azbestu z domu czy budynku gospodarczego” – podkreśla Marek Bzdek Wójt Gminy Bochnia.

W chwili obecnej Gmina Bochnia otrzymała dofinansowanie z poddziałania 5.2.2 Gospodarka odpadami – SPR, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020” na realizację projektu „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu gminy Bochnia”. W ramach projektu mieszkańcy otrzymają dofinansowanie w wysokości 85% kosztów związanych z demontażem, odbiorem, transportem oraz utylizacją wyrobów zawierających azbest z dachów i elewacji zarówno budynków mieszkalnych jak i gospodarczych.

Realizacja projektu planowana jest na lata 2018-2020. Łączna wartość projektu 216 257,32 zł.

ug

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast