Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Gmina Dębno pamiętała o Bohaterach

Gmina Dębno pamiętała o Bohaterach

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w gminie Dębno rozpoczęły się 3 marca od złożenia wiązanek kwiatów pod tablicą upamiętniającą bohaterską postawę porucznika Kazimierza Rzepki (pseudonim, „Ognik”). Natomiast po południu o godzinie 17.00 w Dębińskim Centrum Kultury w Jastwi odbył się spektakl pod tytułem „Wyklęci” przygotowany przez Młodzieżową Grupę Teatralną działającą przy DCK.

Przedstawienie ukazywało losy bohaterów Armii Krajowej i Żołnierzy Wyklętych, którzy poświecili się w walce o wolną Polskę. Podczas spektaklu została przedstawiona między innymi historia: „Inki”, „Zagończyka”, „Zapory” i lokalnego bohatera pochodzącego z Biadolin Szlacheckich – „Ognika”.

– Było to bardzo poruszające widowisko. To niezwykle budujące, że młodzi ludzie są animatorami wydarzeń, które mają upamiętniać Żołnierzy Wyklętych. Jest to dowód, że wciąż pamiętamy o swoich bohaterach – mówi wójt gminy Dębno Wiesław Kozłowski.

W przedstawieniu, którego reżyserem i scenarzystą był Łukasz Przybyło, wystąpili: Weronika Batko, Oliwia Pierz, Natalia Sumara, Julia Duch, Paulina Żurek, Kinga Serwatka, Eryk Strzesak, Kinga Kornaś, Sebastian Bartosz, Mikołaj Migas, Piotr Borowiec, Łukasz Płaneta, Jakub Koczwara.

Spektakl cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego dzień później aktorzy znów pokazali swój kunszt, tym razem w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Dębnie.

Gmina Dębno 

Fot. Maciej Mazur