Nie przegap
Strona główna » Kultura » Gminne Dożynki w Złotej

Gminne Dożynki w Złotej

DSCF6154W ostatnią niedzielę sierpnia 2013 roku odbyły się Dożynki Gminne w Złotej, podczas których mieszkańcy Gminy Czchów dziękowali za tegoroczne plony.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Złotej, którą koncelebrowali ks. Prałat Stanisław Kądziołka – Dziekan Dekanatu Czchowskiego i ks. Roman Koza. Po mszy św. w uroczystym korowodzie dożynkowym uczestnicy przemaszerowali na Stadion Temidy. Na czele korowodu jechali jeźdźcy na koniach, za nimi podążała Strażacka Orkiestra Dęta ze Złotej, delegacje z wieńcami dożynkowymi i bochnami chleba oraz zaproszeni goście.

Gminne Dożynki prowadził Stanisław Gurgul instruktor zespołów ludowych. Po przywitaniu gości, Starostowie Dożynek: Maria Gałek oraz Jerzy Kornaś wspólnie przekazali na ręce Burmistrza Czchowa Marka Chudoby tradycyjny wiejski chleb. Burmistrz podzielił się owocem pracy rolników z zebranymi mieszkańcami. Bochny chleba otrzymali również sołtysi Gminy Czchów oraz Rolnicy ze Złotej, którzy nadal uprawiają rolę.

Wyrazem wdzięczności za ogrom pracy Rolnika byłobrzęd dożynkowy przygotowany przez sołectwo Złota. Wieniec upleciony z tegorocznych zbóż w kształcie hostii z bochnem chleba w dłoniach rolnika, mieszkańcy wręczyli Burmistrzowi Czchowa Markowi Chudobie.

Po zakończeniu obrzędu dożynkowego delegacje z poszczególnych sołectw Gminy Czchów wręczyli dożynkowe chleby, wiązanki i wieńce zasłużonym Rolnikom i działaczom społecznym.

Bochen chleba przyniesiony przez sołectwo z Biskupic Melsztyńskich został przekazany państwu Marii i Piotrowi Batko. Grupa wieńcowa reprezentująca miasto Czchów bochen chleba wręczyła panu Włodzimierzowi Rabiaszowi – Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Czchowie, a bukiet żniwny – pani Elżbiecie Ogiela – dyrektor MOKSIRu. Sołectwo Jurków – bochen chleba przekazało panu Tadeuszowi Płachcie – Zastępcy Burmistrza Czchowa, natomiast wiązanki żniwne – pani Marii Gałek przewodniczącej KGW w Złotej oraz pani Magdalenie Michalczyk dyrektor Publicznego Przedszkola w Jurkowie. Grupa wieńcowa z Tworkowej bochen chleba wręczyła państwu Walerii i Henrykowi Tekielom. Sołectwo Tymowa wieniec dożynkowy wręczyło państwu Małgorzacie i Wincentemu Grzesickim, natomiast bochen chleba – państwu Magdalenie i Piotrowi Bednarkom.

Po obrzędach dożynkowych nastał czas na występ Zespołu Pieśni i Tańca „Iwkowianie”. Historia zespołu sięga 1982 roku. Od 2003 roku zespół działa pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Iwkowej.

Następnie na scenie pojawili się najmłodsi mieszkańcy Złotej, reprezentując Zespół Szkół i Przedszkola w Złotej oraz Zespół Złocoki. Artyści zaprezentowali obrzędy związane ze żniwami i pieczeniem chleba oraz tańce ludowe, narodowe i zabawy wiejskie.

Zespół Złocoki oraz członkowie Grup Folkloru Wiejskiego wystąpili w strojach ludowych zakupionych w ramach operacji Programu – osi 4 „Leader”, działanie 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” z zakresu małych projektów pn. „Organizacja warsztatów i zakup strojów regionalnych dla zespołów ludowych”.

Po występach artystycznych można było wziąć udział w wielu konkursach sprawnościowych przygotowanych przez organizatorów. Panie i panowie rywalizowali m.in.: w przetaczaniu balotu słomy, cięciu drzewa, rzucie oponą do celu, wchodzeniu na pal, przewożeniu na taczkach, czy w przetaczaniu ziemniaka w wężu strażackim.

Tuż przed 21-szą rozpoczęła się zabawa dożynkowa, która trwała do białego rana.

Galeria zdjęć <<<

 MOKSiRu w Czchowie

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast