Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » HAPPENING PROFILAKTYCZNY NA BRZESKIM RYNKU

HAPPENING PROFILAKTYCZNY NA BRZESKIM RYNKU

DSCF250630 maja 2015 w sercu miasta, czyli na Rynku w Brzesku, odbył się happening profilaktyczny. Hasłem tego wydarzenia stał się tytuł ogólnopolskiego programu „Mam haka na raka”. Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologicznymi Amazonka we współpracy    z uczniami i nauczycielami Publicznego Gimnazjum nr 2 podjęli temat ważny, bo związany  z najwyższą wartością w życiu człowieka – ze zdrowiem. Wydarzenie to zorganizowane zostało przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Brzesku w ramach realizowanego zadania „Dajmy sobie szansę”.

Happening rozpoczął się od akcentu teatralnego. Młodzież Publicznego Gimnazjum  nr 2 w Brzesku zaprezentowała spektakl pt. „Rozejrzyjcie się wokół”. Na „scenie” przy stopniach pomnika św. Floriana można było także usłyszeć piękną recytację wiersza i wspaniałe wykonanie piosenki. Równolegle mieszkańcy miasta mieli możliwość konsultacji z położnymi, które przedstawiły technikę samobadania piersi, niezwykle istotnej umiejętności w wykrywaniu zmian nowotworowych. Organizatorzy przygotowali dla przybyłych na happening całą gamę zabaw i konkursów, w których przeprowadzeniu pomagali wolontariusze – uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 2 w Brzesku. Indywidualnie i drużynowo można było wziąć udział w konkursie związanym ze zdrowiem i profilaktyką nowotworów. Konkurs plastyczny o tematyce zdrowotnej stał się wyjątkową atrakcją, nie tylko dla najmłodszych, ale i całych rodzin. Nie zabrakło konkursów zręcznościowych: „Złów złotą rybkę” czy „Kuleczka do kubeczka”, a dla amatorów zabaw na powietrzu czekał konkurs na największą bańkę mydlaną. Bajkowe malowanie twarzy i zabawy chustą Klanzy umiliły czas najmłodszym gościom happeningu. Organizatorzy zapewnili także materiały w postaci ulotek, broszur i książeczek, związanych przede wszystkim z profilaktyką dotyczącą nowotworu piersi, które rozdawali wolontariusze.

Warto podkreślić, że happening odwiedził niespodziewany gość – pani pochodząca aż z Mazur, działająca również wraz ze stowarzyszeniem kobiet z problemami onkologicznymi w swojej okolicy. Co więcej odśpiewała ona wraz z brzeskimi przedstawicielkami stowarzyszenia hymn Amazonek, co było niezwykłym dla wszystkich przeżyciem.

Na uczestników wszystkich konkursów przygotowano atrakcyjne nagrody m. in. zaproszenia do restauracji na kolację, bony do kawiarni na ciastka i lody, vouchery do kina      i na bowling, karnety na basen, a z nagród rzeczowych sprzęt AGD, kubki, koszulki oraz różnego rodzaju gadżety.

W tym miejscu organizatorzy dziękują w szczególny sposób sponsorom – firmie Can – Pack S. A. – Fabryka Puszek Napojowych, Kawiarni Cukierni Muffinka, Brzeskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji, Restauracji August, Cukierni W. Kudelski, Firmie Handlowo – Produkcyjnej Chempak Marek Więckowski, Centrum Konferencyjno – Rozrywkowemu Planeta, Bankowi Gospodarki Żywnościowej w Brzesku oraz Urzędowi Miasta Brzeska. Stowarzyszenie Amazonka i brzeskie gimnazjum składają podziękowania za pomoc w organizacji happeningu Urzędowi Miasta Brzeska, Warsztatowi Terapii Zajęciowej, grupie ImpraTeam oraz prowadzącemu panu Waldemarowi Pączkowi.

Program „Mam haka na raka” opiera się na idei Think Global, Act Local (myśl globalnie, działaj lokalnie), dlatego pomył organizacji happeningu, przy udziale mieszkańców miasta i okolic, stał się świetnym sposobem nie tylko na kształtowanie postaw prozdrowotnych, ale tez na oswajanie z tematem chorób nowotworowych.

 Elżbieta Fitrzyk, Katarzyna Knaga