Strona główna » Kultura » Hubert Zapiór w finale jubileuszowej X. edycji Konkursu Moniuszkowskiego w Warszawie! / 11 maja 2019 r.

Hubert Zapiór w finale jubileuszowej X. edycji Konkursu Moniuszkowskiego w Warszawie! / 11 maja 2019 r.

Hubert Zapiór zakwalifikował się do finału jubileuszowej X. edycji Konkursu Moniuszkowskiego w Warszawie. Mody, utalentowany spiewak operowy rodem z Brzeska razem ze swoim pianistą – Michałem Bielem zaprezentował cały repertuar, który przygotowywali wspólnie w ostatnich miesiącach. Po trwających łącznie czterech dniach przesłuchań wyłoniono nazwiska 14 wokalistów, którzy przystąpią do finałowej rywalizacji. Wśród nich jest czterech Polaków.

– Sama obecność w finale i to w tak niezwykle utalentowanym gronie to dla mnie ogromny zaszczyt! Nie mogę doczekać się jutrzejszego finału i już teraz, niezależnie od werdyktu jurorów jestem ogromnie szczęśliwy! – pisze na swoim profilu Hubert Zapiór.

10. Edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki odbywa się w Teatrze Wielkim–Operze Narodowej w Warszawie w dniach od 6 do 11 maja 2019 roku. Ten wyjątkowy dla Konkursu jubileusz zbiega się z obchodami 200. urodzin patrona Konkursu – Stanisława Moniuszki.

Konkurs składa się z trzech etapów – dwa odbywają się z towarzyszeniem fortepianu, a trzeci, finałowy, z towarzyszeniem orkiestry. Dobór programu następuje na podstawie listy repertuarowej przygotowanej dla uczestników przez organizatorów Konkursu. Lista zawiera zestaw utworów, które kandydaci mogą zaśpiewać w zależności od etapu. W I etapie są to arie operowe (z XVIII lub XIX wieku) i pieśni polskie (z XIX lub XX wieku), w II etapie arie operowe z tego samego okresu, ale inne niż w I etapie oraz pieśń z repertuaru światowego (XIX i XX wiek), wreszcie na etap III składa się prezentacja polskiej arii operowej, arii operowej lub operetkowej z repertuaru Stanisław Moniuszki i arii operowej z repertuaru światowego.

Dzisiaj tj. w sobotę 11 maja 2019 r. w SALI MONIUSZKI o godz. 18 odbędzie się III etap Konkursu – przesłuchania finałowe z orkiestrą, ogłoszenie wyników oraz ceremonia wręczenia nagród. Zapraszamy serdecznie do śledzenia transmisji Gali finałowej na TVP Kultura, a także online za pośrednictwem serwisów vod.teatrwielki.pl i OperaVision.eu.

 

O Konkursie

Organizowany przez Teatr Wielki – Operę Narodową Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki to największy konkurs wokalny w Polsce. Stworzony w 1992 roku przez Marię Fołtyn – gwiazdę scen operowych, legendarną Halkę, reżysera i animatora, ale także niestrudzoną propagatorkę twórczości Stanisława Moniuszki, w 2019 roku obchodzi swoją jubileuszową, dziesiątą edycję. Co trzy lata młodzi artyści z całego świata zbierają się w Warszawie aby zaprezentować swój talent przed wybitnymi przedstawicielami świata muzyki, a odniesiony tu sukces staje się dla wielu z nich ważnym krokiem ku międzynarodowej karierze.

Repertuar Konkursu obejmuje zarówno dziedzictwo patrona Konkursu Stanisława Moniuszki – wybitnego kompozytora uznawanego za twórcę polskiej opery narodowej, jak i twórczość Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz polskich kompozytorów współczesnych, takich jak Krzysztof Penderecki, Paweł Mykietyn czy Mieczysław Weinberg.

 


IB / teatrwielki.pl

 

 

VIDEO – I Etap

VIDEO – II Etap