Nie przegap
Strona główna » Kultura » Hubert Zapiór w spektaklu „Kandyd” podczas 23. Letniego Festiwalu Opery w Krakowie

Hubert Zapiór w spektaklu „Kandyd” podczas 23. Letniego Festiwalu Opery w Krakowie

7 czerwca 2019 r. w Operze Krakowskiej miała miejsce premiera „Kandyda” Leonarda Bernsteina. Na scenie publiczność zobaczy m.in. Huberta Zapióra.

Muzycznie premierę przygotował Sławomir Chrzanowski, dyrygent o bogatym dorobku, mający w biografii koncerty w sławnej Cornegie Hall w Nowym Jorku czy współpracę z Chicago Philharmonic. W obsadzie m.in. Monika Korybalska, Katarzyna Oleś-Blacha, Małgorzata Walewska, Mariusz Godlewski, Adam Szerszeń oraz w roli Maksymiliana – Hubert Zapiór. Premiera 7 czerwca była zarazem inauguracją Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej. Kolejne spektakle 8, 9, 11, 14, 15 i 16 czerwca. Huberta Zapióra będzie można zobaczyć na scenie Opery Krakowskiej: 9, 14 i 16 czerwca 2019 r.

– To moja pierwsza rola w Operze Krakowskiej, to ważne wydarzenie, bo tutaj stawiałem pierwsze kroki w czasach szkolnych, tu widziałem pierwszą operę. W „Kandydzie” reżyser zadbał o to, abym się nie nudził. Każda moja chwila na scenie jest w pełni wykorzystana. Z aktorskiego punktu widzenia jest sporo do zrobienia – jest wchodzenie w różne role, są zmiany kostiumów. Będę musiał zagrać także kobietę, co tworzy pewne kłopoty w tańcu. To dla mnie niesamowita zabawa. „Kandyd” jest produkcją atrakcyjną także dla tych, którzy pierwszy raz przybędą do Opery. Myślę, że będą chcieli do niej wrócić – mówił Hubert Zapiór (Maksymilian) podczas konferencji prasowej poprzedzającej premierę (teatrdlawszystkich.eu). 

Premiera „Kandyda” Leonarda Bernsteina, powrót Cyrulika sewilskiego i trzy wielkie koncerty – to kluczowe punkty programu Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej. Festiwal odbywa się już po raz dwudziesty trzeci. Wydarzenie od lat gromadzi liczną publiczność i gwiazdy sceny operowej. 23. Letni Festiwal Opery Krakowskiej trwa od 7 do do 29 czerwca. Zakończy się „Cyrulikiem sewilskim” w reż. Jerzego Stuhra. W programie festiwalu znajdą się m.in. arie oper świata – w tym roku poświęcone Stanisławowi Moniuszce, a także koncert „Wielkie Chóry Wielkich Oper”.

„Kandyd” obok „West Side Story” należy do najpopularniejszych utworów Bernsteina dla Broadwayu. Oparty na skandalizującej powiastce filozoficznej Woltera, w warstwie muzycznej jest zabawą konwencjami europejskiej operetki, pełną wdzięku, dowcipu, ale też ironii i sarkazmu, wyprowadzonych z oświeceniowego arcydzieła. Tytułowy bohater, wędrując po różnych krajach i kontynentach, przeżywa nieprawdopodobne przygody, podważające jego naiwną wiarę w dobroć świata i szlachetność ludzi.

 

Bilety:

Dostępne są jeszcze ostatnie bilety na spektakl „Kandyd”. Warto się wybrać. Ceny dosyć zróżnicowane i dostępne dla osób o różnej zasobności portfela.

Bilety online <==

 

Przypomnijmy:

Hubert Zapiór przed kilkoma tygodniami ukończył studia Artist Diploma in Opera Studies w The Juilliard School w Nowym Jorku w klasie profesor Edith Wiens. Jest również absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (wydział wokalno-aktorski) i Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza (wydział aktorski) w Warszawie. ​

W 2018 r. zwyciężył w wielu prestiżowych konkursach i otrzymał szereg nagród – m.in. The Opera Index Award w The Opera Index Vocal Competition 2018, The Opera The Gerda Lissner Foundation Lieder/Song Vocal Competition 2018, The Giulio Gari Foundation International Vocal Competition 2018, The Career Bridges 2018, Pierwszego Miejsca w The Gerda Lissner Foundation International Vocal Competition 2018 oraz Drugiego Miejsca i 3 Nagród Specjalnych w tym Za Najlepszą Interpretację Pieśni I. Paderewskiego w The Kosciuszko Foundation Marcela Sembrich International Voice Competition 2018 w Nowym Jorku. W sezonie 2017/2018 zadebiutował w Teatrze Wielkim — Operze Narodowej jako Papageno w „Czarodziejskim Flecie” w reżyserii Barrie Kosky’iego oraz w The Juilliard Opera jako Herr Fluth w „Wesołych kumoszkach z Windsoru” Otto Nicolai’a w reżyserii John’a Giampietro oraz jako Neptun w „Hipolicie i Arycji J.P. Rameau w reżyserii Stephena Wadsworth’a. ​

W tym sezonie Hubert Zapiór powróci do Teatru Wielkiego – Opery Narodowej jako Papageno oraz zadebiutuje w roli Marullo w operze „Rigoletto” G. Verdiego. W Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy wykona partię barytonu w „Requiem Wojennym” B. Brittena w Albany Symphony. Hubert zadebiutuje także tego lata w Bayerische Staatsoper jako Marquis d’Obigny w La Traviata Verdiego, a od sezonu 2019-20 dołączy do zespołu Hannover Staatsoper.

Hubert Zapiór nie zapomina również o Brzesku – w ubiegłym roku kilkukrotnie gościł w rodzinnym mieście i występował m.in. w Pałacu Goetzów oraz w salce teatralnej Parafii Miłosierdzia.

IB / Opera Krakowska / teatrdlawszystkich.eu

 

VIDEO (wypowiedź Huberta Zapióra od 5:15)