Nie przegap
Strona główna » Kultura » Hubert Zapiór w tytułowej roli w operze „Don Giovanni” W. A. Mozarta

Hubert Zapiór w tytułowej roli w operze „Don Giovanni” W. A. Mozarta

W środę 24 kwietnia 2019 r. Hubert Zapiór – młody, utalentowany śpiewak rodem z Brzeska zaśpiewał swoją ostatnią premierę jako student The Juilliard School. Wystąpił w tytułowej roli w operze „Don Giovanni” W. A. Mozarta. Na widowni w tym dniu wspierała go między innymi najbliższa rodzina: mama oraz siostry, a także przyjaciele. Na widowni zasiadł również Tomasz Konieczny – polski śpiewak operowy, który jako bas-baryton osiągnął międzynarodową karierę. Po raz kolejny Hubert wystąpi jako Don Giovanni w niedzielę 28 kwietnia.

– Jednym z największych atutów przedstawienia Emmy Griffin jest jego obsada, z której wszyscy oddają się dynamicznym wystąpieniom. Hubert Zapiór, jako Don Giovanni, jest na przemian władczy, uwodzicielski i prawdziwie zatrważający, a wszystko to z wręcz libertyńskim bogactwem jego głosu – pisze Sylvia Korman w serwisie parterre.com. 

„Don Giovanni” Mozarta pod batutą Josepha Colaneri i reżyserowany przez Emmę Griffin kończy sezon operowy   w The Juilliard School.

Joseph Colaneri (dyrygent) – od 2013 roku Joseph Colaneri jest dyrektorem muzycznym festiwalu Glimmerglass, gdzie latem tego roku poprowadzi Traviatę Verdiego i Duchy wersalskie Corigliano. Był dyrektorem artystycznym The Mannes Opera w latach 1998–2018 i dyrektorem artystycznym Opery Australii Zachodniej w latach 2012–2014.

Emma Griffin (reżyser) jest reżyserem teatralnym i operowym. Współpracowała także z BAM, Opera Colorado, Atlanta Opera, Boston Lyric Opera, Curtis Opera Theatre / Opera Philadelphia, Perseverance Theatre, Geva Theatre Center, Southern Rep, Actor’s Express, Virginia Stage, Clubbed Thumb, New Georges i Festiwal Teatralny Williamstown. W 2018 roku została mianowana dyrektorem artystycznym Opery Mannes w New School. 

Po ukończeniu studiów Hubert Zapiór zadebiutuje tego lata w Bayerische Staatsoper jako Marquis d’Obigny w La Traviata Verdiego, a od sezonu 2019-20 dołączy do zespołu Hannover Staatsoper.

Przypomnijmy:

Hubert Zapiór kończy aktualnie studia Artist Diploma in Opera Studies w The Juilliard School w Nowym Jorku w klasie profesor Edith Wiens. Jest również absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (wydział wokalno-aktorski) i Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza (wydział aktorski) w Warszawie. ​

W 2018 r. zwyciężył w wielu prestiżowych konkursach i otrzymał szereg nagród – m.in. The Opera Index Award w The Opera Index Vocal Competition 2018, The Opera The Gerda Lissner Foundation Lieder/Song Vocal Competition 2018, The Giulio Gari Foundation International Vocal Competition 2018, The Career Bridges 2018, Pierwszego Miejsca w The Gerda Lissner Foundation International Vocal Competition 2018 oraz Drugiego Miejsca i 3 Nagród Specjalnych w tym Za Najlepszą Interpretację Pieśni I. Paderewskiego w The Kosciuszko Foundation Marcela Sembrich International Voice Competition 2018 w Nowym Jorku. W sezonie 2017/2018 zadebiutował w Teatrze Wielkim — Operze Narodowej jako Papageno w „Czarodziejskim Flecie” w reżyserii Barrie Kosky’iego oraz w The Juilliard Opera jako Herr Fluth w „Wesołych kumoszkach z Windsoru” Otto Nicolai’a w reżyserii John’a Giampietro oraz jako Neptun w „Hipolicie i Arycji J.P. Rameau w reżyserii Stephena Wadsworth’a. ​

W tym sezonie Hubert Zapiór powróci do Teatru Wielkiego – Opery Narodowej jako Papageno oraz zadebiutuje w roli Marullo w operze „Rigoletto” G. Verdiego. W Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy wykona partię barytonu w „Requiem Wojennym” B. Brittena w Albany Symphony.

Hubert Zapiór nie zapomina również o Brzesku – w ubiegłym roku kilkukrotnie gościł w rodzinnym mieście i występował m.in. w Pałacu Goetzów oraz w salce teatralnej Parafii Miłosierdzia.


Photo Credit: The Juilliard School
IB / Hubert Zapiór baritone