Nie przegap
Strona główna » Kultura » II Weekend z Orężem Polskim w Nowym Wiśniczu

II Weekend z Orężem Polskim w Nowym Wiśniczu

Już w najbliższą niedzielę 25 sierpnia na Zamku w Wiśniczu odbędzie się II Weekend z Orężem Polskim, a w jego ramach także I Małopolski Turniej Husarski o nagrodę Marszałka Woj. Małopolskiego.

Impreza obfitować będzie w liczne atrakcje dla pasjonatów historii i militariów. W programie przewidziano między innymi pokazy grup rekonstrukcji historycznej i wystawy pojazdów wojskowych.  Z pewnością będzie na co popatrzyć – wydarzenie rozpocznie się o godz. 10.00 wymarszem wojsk z zamku w kierunku miasta, przemarszem ulicami na rynek w Nowym Wiśniczu, złożeniem meldunku Burmistrzowi Miasta, powitaniem gospodarzy a następnie przemarszem do kościoła parafialnego, w którym zostanie odprawiona msza św. za Ojczyznę. Po Mszy Świętej rekonstruktorzy i oficjele przemaszerują ulicami miasta pod „Pomnik Pamięci” na wzgórzu zamkowym gdzie nastąpi złożenie kwiatów przez władze wojewódzkie, regionu i miasta. Od 13.30 publiczność będzie mogła podziwiać obozowisko wojskowe oraz ekspozycje militarne. Nie zabraknie pokazów musztry, prezentacji wojsk, kuchni wojskowej oraz tańców. Na przybyłych będzie czekało mnóstwo atrakcji, zabaw, konkursów m.in. WIELKI KONKURS DLA DZIECI „Z ORĘŻEM PRZEZ WIEKI”, w którym do wygrania będą Drony, Smartbandy i głośniki bluetooth.

W tym roku podczas II Weekendu z Orężem Polskim publiczność zobaczy następujące grupy rekonstrukcyjne: Małopolska Chorągiew Husarska, Podolski Regiment Odprzodowy, II Brygada Legionów Polskich, 8 Pułk Ułanów, 72 Tulski Pułk Piechoty, Diorama I WŚ + kuchnia polowa, Diorama II WŚ, czołg TKS, strzelnica paintballowa, Bombardierzy z Krakowa, Zagończykowa Kompanija, Artyleria zamku Tenczyn, GRH Południe „Czerwone Berety”.

Goście Specjalni: Zakłady Mechaniczne z Tarnowa, 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej, WKU Tarnów, Strzelnica Sportowa z Bochni, Zespół muzyki dawnej Szelindek z Węgier.

Organizatorzy: Muzeum Ziemi Wiśnickiej przy współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Zespołu Szkół w Nowym Wiśniczu

Patronat honorowy: Anna Pieczarka Członek Zarządu Województwa Małopolskiego oraz Małgorzata Więckowska Burmistrz Nowego Wiśnicza

Partner Główny: Województwo Małopolskie

Partnerzy: Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Wiśniczu, Zakład Usług Komunalnych w Nowym Wiśniczu, OSP Nowy Wiśnicz

 

Serdecznie zapraszamy.

 

Weekend z Orężem na Zamku w Wiśniczu – PROGRAM:

Godz.10.00 – wymarsz wojsk z Zamku w Wiśniczu w kierunku miasta, przemarsz ulicami na rynek w Nowym Wiśniczu, złożenie meldunku Burmistrzowi Miasta, powitanie gospodarzy, przemarsz do kościoła parafialnego

Godz.11.00  – msza św. za Ojczyznę w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z udziałem wojsk i mieszkańców

Godz.12.00 – przemarsz kolumny wojsk ulicami miasta pod „Pomnik Pamięci” na wzgórzu zamkowym. Złożenie kwiatów przez władze wojewódzkie, regionu i miasta.

Godz.13.00 – Przemarsz wojsk na zamek, salut armatni na powitanie wojska i gości

Godz. 13.30 – 18.00

– zwiedzanie obozów wojskowych i ekspozycji militarnych,

– kuchnia polowa z grochówką,

– rozpoczęcie konkursu głównego dla dzieci „Z Orężem przez wieki”,

– wystawienie wart przed wejściem do zamku,

– konkursy i zabawy dla dzieci w obozach: strzelanie z łuku, pieczenie podpłomyków, nauka tańców dawnych,

– dla dorosłych trzymanie miecza,

– dla młodzieży: szermierka szablami treningowymi, mierzenie strojów, gra w kręgle historyczne i rzucanie podkowami,

– dosiadanie koni husarskich i ułańskich,

– zwiedzanie czołgu,

– prezentacja obrazu „Wiktoria Wiedeńska”,

– pokazy sokolnicze,

– wojska piesze warta przed bramą zamku, salwy i przemarsze w koło zamku o 13.00, 14.00, i 17.00

– tańce historyczne dla dzieci i dorosłych z zespołem Szelindek

Godz.14.00 – wejście  na zamek wojsk pieszych XVII w. oraz Legionów i ich prezentacja

Godz.14.30 – wjazd Husarii na zamek i jej prezentacja

Godz. 15.00 – wymarsz Husarii i Ułanów z zamku na błonia u podnóża wzgórza zamkowego

Godz. 15.30 – I Małopolski Turniej Husarski o nagrodę Marszałka Województwa Małopolskiego, pokazy musztry Ułanów

Godz. 16.30 – powrót Husarii i Ułanów na zamek

Godz. 17.00 – wjazd Ułanów na zamek i ich prezentacja

Godz.18.00 – Finał dnia. Dekoracja zwycięzców I Małopolskiego Turnieju Husarskiego, nagrodzenie zwycięzców konkursu na najciekawszy obóz i najatrakcyjniejszą grupę odtwórstwa historycznego. Losowanie nagród w konkursie głównym dla dzieci z udziałem wszystkich grup w pełnym uzbrojeniu i na koniach, koncert zespołu Szelindek.

 

IB / Zamek Wiśnicz