Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » III ogólnopolska zbiórka używanych okularów- Okulary dla Afryki

III ogólnopolska zbiórka używanych okularów- Okulary dla Afryki

Okulary dla Afryki - i ty możesz pomóc!

Okulary dla Afryki – i ty możesz pomóc!

Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej zaprasza do udziału w III Ogólnopolskiej Zbiórce Używanych Okularów – Okulary dla Afryki. Zbiórka jest prowadzona w GCKCziS w Szczurowej oraz w Szkole Podstawowej w Szczurowej.

Akcja „Okulary dla Afryki” to charytatywne przedsięwzięcie mające na celu pomoc osobom, które nie mają możliwości przebadania wzroku lub zakupu okularów. Misje organizowane przez polskich okulistów na Czarnym Lądzie nie są w stanie zaspokoić w tej mierze potrzeb ludzi. W Afryce większość ludzi nigdy nie miała styczności z lekarzem okulistą, brakuje tam specjalistów i sprzętu do badania wzroku, a koszt każdej pary okularów jest bardzo wysoki. Efekt jest taki, że nawet jeśli uda się zdiagnozować u pacjenta wadę wzroku, to nie będzie go stać na zakup okularów. Zdarza się, że miejscowi muszą z tego powodu zaniechać pracy, z której do tej pory utrzymywali swoje rodziny.

Jak pomóc?

Wystarczy zatem przeszukać domowe zakamarki i znalezione, bezużyteczne ale sprawne (w każdej ilości) okulary odnieść do siedziby Centrum Kultury w Szczurowej oraz w Szkole Podstawowej w Szczurowej. Zbierane są zarówno okulary korekcyjne, jak i przeciwsłoneczne – dla dzieci i dorosłych.

Jeżeli znasz moce swoich okularów – opisz je. Jeśli nie znasz – odwiedź najbliższego optyka, on na pewno chętnie pomoże. Sprawdzona metoda opisywania: mała karteczka, na której opisane są moce oka prawego (OP) i oka lewego (OL) – najlepiej w tej kolejności. Każde opisane okulary należy zapakować do małego (najtańszego) woreczka foliowego. Najlepiej nie zawiązywać woreczków – w trakcie pracy w terenie priorytetem są pacjenci, aby nie tracić czasu na odwiązywanie woreczków przy 100 osobach czekających w kolejce do badania lub też rozrywać. Te woreczki stanowią później substytut futerału na okulary – są cennym dodatkiem. 

szczurowa.pl / IB