Nie przegap
Strona główna » Religia » Iwkowa/ Spotkanie i modlitwa pod krzyżem powstańczym / zdjęcia

Iwkowa/ Spotkanie i modlitwa pod krzyżem powstańczym / zdjęcia

W niedzielę 9 czerwca 2019 r. na Piekarskiej Górze w Gminie Iwkowa odbyło się IX Spotkanie pod Krzyżem Powstańców. Uroczystość uświetnił występ Iwkowskiej Orkiestry Dętej oraz okolicznościowy program artystyczny przygotowany przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Iwkowej Nagórzu. Nie zabrakło również mieszkańców z pobliskich miejscowości. 

– 9-te międzygminne, międzyparafialne i międzypowiatowe spotkanie na Piekarskiej Górze. Jak zawsze dopisali samorządowcy szczebla gminnego i powiatowego obu gmin oraz mieszkańcy gminy Lipnica Murowana oraz gminy Iwkowa. Szczególnym gościem i uczestnikiem naszego wspólnego marszu od Lipnicy Dolnej na szczyt Piekarskiej Góry w Iwkowej był Kapelan Prezydenta RP ks. Zbigniew Kras, który przewodniczył mszy św koncelebrowanej wspólnie z ks. Proboszczem iwkowskiej parafii. Piękna inicjatywa, którą warto pielęgnować – do zobaczenia za rok! – napisał na swoim profilu facebookowym wójt Gminy Lipnica Murowana – Tomasz Gromala.

Piekarska Góra to ciekawe miejsce na religijno-patriotyczno-turystycznej mapie pogranicza Powiatów Brzeskiego i Bocheńskiego. Przed laty – w 2010 r. odbyło się w tym miejscu uroczyste poświęcenia krzyża powstańców styczniowych, stojącego w tym miejscu od 1864 roku. Temat odnowienia krzyża – pochylonego i zniszczonego, stojącego na szlaku, przy granicy Iwkowej, Lipnicy i Rajbrotu podjęli kombatanci, parafie, gminy i szkoły.

Podczas uroczystości ówczesny ks. biskup ordynariusz Wiktor Skworc zachęcił w homilii, aby to miejsce było celem wędrówek i modlitwy. I jest. Odtąd lokalne społeczności organizują w tym miejscu patriotyczne nabożeństwa. Piekarska Góra staje się miejscem ważnym i odwiedzanym, łączącym sąsiednie miejscowości i parafie.

 


foto: fb:Tomasz Gromala
IB / Tomasz Gromala / Parafia Iwkowa