Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Iwkowskie hucuły podbijają międzynarodowe ringi

Iwkowskie hucuły podbijają międzynarodowe ringi

zdjecie-huculHodowla koni rasy huculskiej na terenie iwkowszczyzny od kilku dziesięciu lat przynosi rozgłos w środowisku zarówno polskich jak i zagranicznych hodowców. Wieloletnia hodowla Wojciecha Krzyżaka z Porąbki Iwkowskiej oraz Janusza Szota z Iwkowej odnosi duże sukcesy przynosząc właścicielom wiele powodów do dumy. Konie Fryderyko, Fala, Wega, Libra niewątpliwie są końmi o których środowisko hodowców słyszało już nie raz.

Dobytkiem hodowlanym są zainteresowani hodowcy z innych krajów. W zeszłym roku udało się zrealizować transakcje międzynarodowe sprzedając ogiera Kastor z Sadyby do Stadniny w Parku Narodowym Aggatelek na Węgrzech i parę zaprzęgową do Presova na Słowację.

Podczas V Międzynarodowego Czempionatu Koni Huculskich zorganizowanego w dniach 2-4 września br. w SK Topolcianky na Słowacji, polskie hucuły wywalczyły historyczny sukces w polskiej hodowli.  Ponad 70 koni reprezentowało kraje europejskie zrzeszone w organizacji Hucul International Federation. Bezkonkurencyjne okazały się polskie hucuły, które wywalczyły zarówno pięć czempionów jak i pięć vice-czempionów w sześciu możliwych klasach wiekowych dzielonych na kategorie klaczy i ogierów.

Największym  sukcesem tej wystawy, który napawa dumą właściciela i hodowcę jest wywalczenie tytułów przez klacz Furora z Raju, wyhodowanej w Porąbce Iwkowskiej, której obecnym właścicielem jest Pan Mieczysław Janczyk z Męciny. Klacz Furora z Raju, została czempionką w klasie klaczy pięcioletnich i starszych oraz przypadł jej tytuł Najlepszego Konia Pokazu. Kolejną reprezentantką polskiej hodowli na czempionacie na Słowacji była dwuletnia  klacz Lambada z Raju, która została vice-czempionką w swojej klasie. Zwycięstwo w tych kategoriach było zwieńczeniem wieloletniej pracy, oraz skrupulatnie realizowanego planu hodowlanego.

– Hucuł to koń, wielkiego serca i charakteru. Koń spokojny, rodzinny i przyjazny. Takie sukcesy tylko motywują do dalszej pracy, oraz potwierdzają moje przekonanie, że jest to rasa, która nadal powinna być hodowana w mojej stajni – uważa Wojciech Krzyżak.

Hodowcy z Gminy Iwkowa od wielu lat starają się rozprzestrzeniać zamiłowanie do koni, a szczególnie do hucułów m.in angażują się w organizację corocznych zawodów-Amatorskiego Konkursu Powożenia Zaprzęgami w Ujanowicach gdzie rywalizuje ponad 100 koni, a wydarzenie gromadzi liczne tłumy.

IB

Fot. Paulina Peckiel