Strona główna » Sport » Jodłówka / Pobiegli dla Pileckiego

Jodłówka / Pobiegli dla Pileckiego

„To był bardzo klimatyczny bieg” – takie opinie przeważają po II Biegu Pileckiego w Jodłówce, który odbył się 25 maja 2019 r. Bieg po raz drugi organizowany był przez Stowarzyszenie Moc Radości w Jodłówce i Publiczną Szkołę Podstawową w Jodłówce.

Do biegu zapisało się 190 uczestników (dzieci i dorosłych), na których czekały trasy na trzech dystansach 600m, 1500 m i 10 km. Niespodzianką biegu okazały się nie tylko szykowne krakowianki, czy przepiękny tort w barwach narodowych ale najstarszy uczestnik biegu na 10 km, który w październiku br. będzie obchodził 80 urodziny. W zestawach startowych biegacze mogli znaleźć również krótki, odręczny liścik od Pana Andrzeja Pileckiego – syna rotmistrza, a nagrody odbierali z rąk Pana Adama Korty Starosty Bocheńskiego. Każdy uczestnik biegu otrzymał pamiątkową koszulkę i piękny odlewany medal, a po biegu mógł liczyć na posiłek regeneracyjny i pyszne ciasto.

Tegoroczny bieg swoim patronatem objęli Zofia Pilecka Optułowicz – córka rotmistrza, Andrzej Pilecki – syn rotmistrza, Anna Czech – Poseł na Sejm RP, Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego, Adam Korta – Starosta Bocheński, dr hab. Filip Musiał – Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, Mariusz Palej – Wójt Gminy Rzezawa. Dodatkowo organizatorów wspierali Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., Fundacja Can Pack, Stalprodukt S.A., Rem-Bruk, Gmina Rzezawa, Powiat Bocheński, Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, WKU Tarnów, Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie, Dzienny Dom Senior Wigor.

II Bieg Pileckiego to inicjatywa upamiętniająca Rotmistrza Witolda Pileckiego żołnierza niezłomnego, żołnierza wyklętego, żołnierza Rzeczpospolitej utraconej, ostatniego ułana Rzeczpospolitej, ochotnika do Auschwitz, jednego z sześciu najodważniejszych ludzi europejskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej”. Losy Rotmistrza na trwale związały się z ziemią bocheńską dzięki postaci Tomasza Serafińskiego mieszkańca Nowego Wiśnicza, pod którego personaliami Rotmistrz dostał się do obozu w Auschwitz.

Galerie zdjęć:

https://photos.app.goo.gl/WkeWmZFFYD7CiRt27

https://photos.app.goo.gl/TYgfKgbUsfb9JaQo9

https://photos.app.goo.gl/5Qhi5kF4iU5sX4tS7

Małgorzata Gicala