Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Kolejny doktor historii w gminie

Kolejny doktor historii w gminie

pierwszy-doktor-historii-w-gminiePiotr Marecik, nauczyciel historii w Zespole Szkół w Woli Dębińskiej, uzyskał stopień naukowy doktora. Pracę doktorską z historii „Abiturienci tarnowskich szkół średnich w latach 1866- 1918.

Studium z dziejów formowania się inteligencji galicyjskiej” obronił w grudniu ubiegłego roku na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Napisana pod kierunkiem prof. Tomasza Gąsowskiego praca to efekt badań prowadzonych od 8 lat. Autor w obronionej pracy zajmuje się okolicznościami tworzenia się inteligencji na terenie Galicji wykazując, że na tych terenach do szkół średnich otwierających drogę do studiowania wstępowali przede wszystkim chłopi. Ich zaangażowanie w zdobywanie wiedzy i wykształcenia leży też poniekąd u podłoża ich aktywności publicznej, co jest jedną z przyczyn tworzenia się na tych terenach prężnego ruchu ludowego z takimi postaciami jak np. Wincenty Witos.

Rada Wydziału UJ zatwierdziła uzyskanie doktoratu przez Piotra Marecika 20 grudnia 2013 r., a oficjalnie dyplom zostanie wręczony podczas uroczystości w maju bieżącego roku, w której udział wezmą wszyscy nowi doktorzy tej uczelni.

Na terenie Gminy Dębno Piotr Marecik jest drugą osobą posiadającą doktorat z historii. Przed nim tytuł ten uzyskał Lukasz Jewuła uczący obecnie w III LO w Tarnowie.

ug

1 komentarz

  1. Wielkie gratulacje dla P. dr Piotra Marecika..Z sentymentem wracam pamięcią do czasów szkoły podstawowej dzięki jego pasji i zaangażowaniu w nauczanie historii…Pozdrawiam serdecznie.

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast