Nie przegap
Strona główna » Kultura » „Koncert dla Tej, co nie zginęła…” w Publicznej Szkole Podstawowej w Wojakowej

„Koncert dla Tej, co nie zginęła…” w Publicznej Szkole Podstawowej w Wojakowej

„Koncert dla Tej, co nie zginęła…” pod tym hasłem odbyły się dnia 10 listopada 2018 r. w Wojakowej obchody 100 – lecia odzyskania Niepodległości. Przy tej okazji dokonano również podsumowania XX Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego  im. Józefa Kosakowskiego, pochodzącego z Wojakowej ludowego poety – rzeźbiarza.

Uroczystość została zorganizowana przez Publiczną Szkołę Podstawową im. Kazimierza Brodzińskiego w Wojakowej oraz Gminny Ośrodek Kultury w Iwkowej, pod patronatem Wójta Gminy Iwkowa Bogusława Kamińskiego. Jubileuszowe świętowanie rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą  za Ojczyznę w kościele parafialnym, następnie wszyscy uczestnicy udali się do pomnika upamiętniającego miejsce rozstrzelania przez żandarmerię niemiecką Franciszka Pławeckiego oraz Władysława Stachla z Wojakowej – członków lokalnej partyzantki.

W budynku szkoły licznie zgromadzeni goście, zostali serdecznie powitani przez dyrektor szkoły Jolantę Zięba, która zaprosiła na uroczystą akademię.  Dzieci, młodzież, a także nauczyciele przepięknie zaśpiewali pieśni i piosenki dla Ojczyzny oraz przybliżyli jej dzieje. Najmłodsi uczniowie wspaniale wykonali taniec z flagami. Widowisko ubogaciła cudna biało – czerwona scenografia, która pozwoliła w radosnym nastroju świętować 100 – lecie odzyskania  Niepodległości. Na zakończenie widowiska uniosły się w górę biało – czerwone balony.

Podczas doniosłego i wyjątkowego świętowania setnej rocznicy odzyskania Niepodległości, odbyła się również jubileuszowa biesiada literacka podsumowująca XX Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Józefa Kosakowskiego oraz Rok Józefa Kosakowskiego w Gminie Iwkowa. Wśród zestawów wierszy konkursowych nadesłanych z wielu regionów w całej Polsce, najlepsze, wyłoniło Jury w składzie prof. dr hab. Marek Karwala, mgr Anna Abram Libront i mgr Urszula Mida. Cieszy fakt, że uroczyste ogłoszenie wyników odbyło się przy udziale większości laureatów tegorocznego konkursu, którzy specjalnie przybyli do Wojakowej, często z odległych miejsc naszego kraju.

Całość wydarzenia sprawiła, że mogliśmy godnie i dostojnie świętować obchody 100 – lecia odzyskania Niepodległości oraz innych, bardzo ważnych wydarzeń dla mieszkańców naszej gminy,  które w sposób szczególny w tych dniach połączyły wszystkich Polaków.

Anna Wańtrych

Fot. Małgorzata Gutowicz

Reklamy i banery w gazecie oraz na portalu Informator Brzeski  – tel. 608 653 909, redakcja@informatorbrzeski.pl

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*