Nie przegap
Strona główna » Kultura » Ku Waszej Pamięci Żołnierze Wyklęci / koncert Tadek Firma Solo

Ku Waszej Pamięci Żołnierze Wyklęci / koncert Tadek Firma Solo

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które zaplanowano w Jadownikach na najbliższą niedzielę 26 lutego oprócz części sportowej mają również swój artystyczny wymiar.

Wieczorem w Domu Ludowym w Jadownikach zaplanowano koncert polskiego rapera Tadeusza „Tadka” Polkowskiego. Wstęp na koncert jest wolny.

Inicjatorem organizacji koncertu jest Jarosław Sorys – sołtys Jadownik oraz Radny Rady Miejskiej w Brzesku. W działaniach wspiera go tamtejsza Rada Sołecka. Wspólnie mają na swoim koncie wiele ciekawych inicjatyw patriotycznych.

Co warto zauważyć i podkreślić – obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowane w Jadownikach – to jedyna taka inicjatywa w skali całego Powiatu Brzeskiego. Miejmy nadzieję, że ta oddolna inicjatywa stanie się przykładem dla innych.  

O artyście

„Tadek” Tadeusz Polkowski znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w zespole hip-hopowym Firma, którego był współzałożycielem. Wcześniej występował w formacji DMF (Dwóch Małoletnich Fachowców). Muzyk w 2011 r. rozpoczął działalność solową. Od tego czasu opublikował utwory i teledyski promujące pierwszy album zatytułowany Niewygodna prawda. Były to utwory „Żołnierze wyklęci” w 2011 r. (upamiętniający żołnierzy wyklętych, poświęcony zbrojnemu podziemiu antykomunistycznemu działającemu po zakończeniu II wojnie światowej), następnie na początku 2012 r. tytułowy „Niewygodna prawda”. W lutym ukazał się teledysk do utworu „Rotmistrz Witold Pilecki”, stanowiącego upamiętnienie osoby Witolda Pileckiego, zaś w lipcu powstał obraz do utworu „Generał Nil”, który upamiętnia osobę generała Augusta Emila Fieldorfa. W zamierzeniu autora na płycie znalazły się treści dotyczące „Wspaniałych oraz tragicznych wydarzeń w polskiej historii”.
W 2015 został wyróżniony nagrodą „Świadek Historii”, przyznaną przez oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. 21 lutego 2017 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego Tadek wystąpił w Pałacu Prezydenckim przed Prezydentem RP Andrzejem Dudą.

Program obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” / część artystyczna

Jadowniki 26.02.2017 r. / Godz. 20.00

Główne uroczystości – Budynek Domu Ludowego w Jadownikach
– uroczyste podniesienie flagi, odśpiewanie hymnu państwowego
– koncert zespołu TADEK Firma Solo
– poczęstunek dla wszystkich gości

IB