Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Kudłacze, papuchy i bryjka, czyli niezwykłe smaki Przedgórza

Kudłacze, papuchy i bryjka, czyli niezwykłe smaki Przedgórza

DSC_1873Już bez mała 100 tradycyjnych, lokalnych, rodzinnych przepisów zebranych zostało w ramach akcji „Jak smakuje Przedgórze”, prowadzonej przez lokalna grupę działania „Kwartet na Przedgórzu” oraz portal kulinarny Coś na Ząb TV.

Przepisów szukać będziemy jeszcze przez miesiąc, potem zostaną opracowane i wydane w formie książki o charakterze kulinarno-turystycznym. Specjalne jury wybierze też najlepsze przepisy, których autorzy zostaną nagrodzeni – mówi Piotr Kania, prezes zarządu LGD Kwartet na Przedgórzu.

Zasadniczym celem akcji jest ochrona dziedzictwa kulinarnego Przedgórza oraz zachowanie, a czasem wskrzeszenie tradycyjnych dla gmin Borzęcin, Brzesko, Dębno i Radłów przepisów. To także zachęta do zdrowego, smacznego, opartego na naturalnych składnikach jedzenia. – Jest jeszcze jeden aspekt naszego działania, mianowicie, promocja Przedgórza poprzez kulinaria – mówi Piotr Kania. – Obecnie turystyka kulinarna staje się coraz popularniejsza. Mamy atuty w postaci unikatowych przepisów, chcemy zachęcić do ich kosztowania, tutaj u nas.

A jak smakuje Przedgórze? – Jestem zaskoczony różnorodnością potraw, ich niezwykłym, bo zupełnie naturalnym smakiem – mówi Paweł Piszczek, felietonista kulinarny, wydawca portalu Coś na Ząb TV. – Kosztując tych wszystkich pyszności, nie mogę się oprzeć wrażeniu, jak wiele tracimy nie jedząc tak na co dzień. Kuchnia jest prosta, oparta o to, co tutaj rośnie, co można wyhodować. Kapusta, ziemniaki, buraki, karpiele, śliwy, grzyby, ser, jaja, mleko, kasze, mąka, na nich opiera się tutejsza tradycyjna kuchnia. Same nazwy to już poezja: kudłacze, papuchy, bryjka, kajpus, rosół z gwoździa, zupa pietruszczana, kołocze bryzgane, wieślaki…

Obecnie Stowarzyszenie „Kwartet na Przedgórzu” kontynuuje badania terenowe. Specjalne ankiety trafiają do kół gospodyń wiejskich, gospodarstw agroturystycznych, sołtysów, parafii, szkół. Po ich zebraniu i opracowaniu przepisów, poza książką kulinarną, nakręcone zostaną filmy kulinarne z gotowania tych wyjątkowych potraw. Planowane jest także stworzenie Szlaku Smakoszów Przedgórza i być może uzyskanie certyfikatów produktów regionalnych.

LGD

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Publikacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 431. „Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 – Ministerstwo Rolnictwa i rozwoju Wsi.

knp

1 komentarz

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast