Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Lider edukacji

Lider edukacji

Certyfikat „Samorządowego Lidera Edukacji” otrzymała Gmina Dębno. Wyróżnienie w pierwszej edycji konkursu, nad którym patronat sprawuje Parlament Europejski, otrzymało 68 gmin z całej Polski. Z województwa małopolskiego uhonorowano w ten sposób cztery gminy.

Gala finałowa konkursu organizowanego przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego odbyła się 29 listopada 2011 roku w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wzięli w niej udział przedstawiciele nagrodzonych samorządów. Prestiżowe certyfikaty przyznawano na podstawie informacji zawartych w ankietach wypełnianych przez samorządy. Pytano w nich m.in. o wydatki na oświatę z wyłączeniem wydatków na wynagrodzenia nauczycieli, osiągnięcia szkół, pieniądze pozyskane na cele edukacyjne spoza budżetu, najważniejsze inwestycje oświatowe, programy edukacyjne realizowane na terenie gminy, a także pomoc materialną dla uczniów i organizację czasu wolnego.

Zgłoszenie każdego spośród 170 samorządów, które wzięły udział w konkursie,  oceniało niezależnie od siebie troje recenzentów – członków komisji konkursowej, w której zasiedli wybitni przedstawiciele świata polskiej nauki, specjalizujący się w problematyce rozwoju systemu edukacji i promocji szkolnictwa. Komisji konkursowej przewodniczył prof. dr hab. Dariusz Rott – członek Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego, rzeczoznawca Ministerstwa Edukacji Narodowej. Każdy z recenzentów przyznawał uczestnikowi konkursu od 0 do 50 punktów. Wyróżnienie i certyfikat „Samorządowy Lider Edukacji” otrzymały gminy i powiaty, które uzyskały w procedurze certyfikacyjnej co najmniej 80 punktów na 150 możliwych. Zgodnie z regulaminem konkursu certyfikatem tym laureaci konkursu będą mogli posługiwać się przez rok.

Grzegorz Brach, Wójt Gminy Dębno, który reprezentował gminę podczas gali finałowej nie krył satysfakcji z wyróżnienia podkreślając, że to zasługa wielu ludzi. – Uzyskanie certyfikatu gmina zawdzięcza z jednej strony dyrektorom szkół, w których realizuje się dodatkowe programy edukacyjne, z drugiej Radzie Gminy Dębno dbającej o wydatki na oświatę. Bardzo się cieszę z takiego podejścia, bo to dowodzi, że zdajemy sobie sprawę, iż warto inwestować w oświatę. W przyszłości te nakłady przyniosą na pewno dobre efekty.

gp

Podobne artykuły
„%RELATEDPOSTS%