Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Małopolski biznes w Wietnamie

Małopolski biznes w Wietnamie

Tomasz Latocha -V-ce Prezes MARR S.A. uczestniczył w grupie 35 przedstawicieli polskich kół gospodarczych w Polsko-Wietnamskim Forum Gospodarczym pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy

W dniach od 27 listopada do 2 grudnia Prezydent Andrzej Duda przebywał z wizytą w Wietnamie, była to bardzo długa wizyta jak na dzisiejsze standardy i pierwsza wizyta polskiej głowy państwa w tym kraju od 18 lat. Uwzględniając dzisiejsze tempo zmian na świecie, osiemnaście lat to cała epoka. W tym czasie wręcz nie do poznania zmieniła się Polska, ale zmienił się również Wietnam, który wyrasta na bardzo dynamicznego azjatyckiego gospodarczego tygrysa.

Dlaczego Wietnam?

Tempo wzrostu wietnamskiej gospodarki wynosi aż 6,3%. W Europie zaledwie połowa tej wielkości wzrostu gospodarczego jest uważana za niebywały sukces. Rozwój kraju napędzany jest przez ponad 90 milionów świadomych, dobrze wykształconych, młodych (średnia wieku to 31 lat) konsumentów i pracowników.

Od 2016 roku Wietnam pozostaje największym partnerem Polski, pod względem wielkości obrotów handlowych, wśród krajów Stowarzyszenia ASEAN. Zaskakujące jest też to, że elity tego kraju często … znają język polski, co nie dziwi gdy uświadomimy sobie jak wielu dzisiejszych czterdziesto- i piędziesięciolatków studiowało w Polsce. Po czasach młodości studenckiej pozostało wspomnienie, sentyment i znajomość języka właśnie.

Na tym sentymencie, ale i potencjale kraju warto budować obecne relacje gospodarcze. Właśnie tym celom służyła dyplomatyczno gospodarcza wyprawa prezydenta Andrzeja Dudy, który stał na czele misji gospodarczej. Prezydentowi towarzyszyła delegacja rządowa na najwyższym szczeblu, oraz 30 przedstawicieli polskich sfer gospodarczych, których zadaniem było jeszcze większe zdynamizowanie już świetnie rozwijającej się współpracy gospodarczej.

Aby ułatwić polskiemu biznesowi wejście na wietnamski rynek, Polska Agencja Inwestycji i Handlu otworzyła Zagraniczne Biuro Handlowe w Ho Chi Minh (dawny Sajgon), który jest potężną 10 milionową metropolią gdzie toczy się biznesowe życie kraju oraz funkcjonują najważniejsze parki technologiczne i strefy ekonomiczne. 30 listopada br. oficjalnego otwarcia Polskiego przedstawicielstwa dokonał Prezydent RP Andrzej Duda który. Towarzyszący Prezydentowi RP szefowie najważniejszych polskich instytucji oraz firm zainteresowanych potencjałem rynków ASEAN podczas Polsko – Wietnamskiego Forum Gospodarczego oraz rozmów B2B dali zaczyn do dalszych kontaktów handlowych.

Podpisana podczas misji umowa kupna za 50 mln dolarów pakietu kontrolnego wietnamskiej spółki farmaceutycznej Dat Vi Phu Pharmaceutical JSC przez polski Adamed Group to największa do tej pory polska akwizycja na tym rynku i przykład przychylności władz Wietnamu w stosunku do Polski i polskiego kapitału.

Brama do Azji

Z Wietnamu można podbić rynki 10 krajów Azji, z uwagi na to, że kraj należy do Stowarzyszenia ASEAN, którego członków łączy porozumienie o wolnym handlu (AFTA). Niemały rynek Wietnamu to dopiero początek – czekają nie tylko ogromne Chiny, ale i Indie czy Korea

Czego oczekują Wietnamczycy?
Dotychczas zawarte umowy dotyczą wyspecjalizowanych maszyn, sprzętu wodno – kanalizacyjnego czy farmaceutyków. Jednakże wstępne kontakty nawiązane przez polskich przedsiębiorców obecnych podczas misji wskazują, że praktycznie w każdej dziedzinie jest do zrobienia biznes. Rosnąca liczba ludności i wzrastający poziom życia wzmaga oczekiwania konsumpcyjne i popyt na wysokiej jakości żywność, a uwarunkowania klimatyczne- na nowoczesne źródła energi odnawialnej. Powszechnie dzielono się opinią o podobieństwie współczesnego Wietnamu do sytuacji Polski w latach 90-tych ubiegłego wieku.

Wśród przedsiębiorców towarzyszących prezydentowi Andrzejowi Dudzie znajdował się również Tomasz Latocha V-ce Prezes Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. Głównym celem MARR S.A. jest wspieranie rozwoju małopolskiego biznesu. MARR S.A. wykorzystuje do tego wiele różnych instrumentów, od preferencyjnych pożyczek, przez dofinansowywanie rozwoju start-upów, bony edukacyjne, czy też ułatwianie kontaktów biznesowych z partnerami zagranicznymi. Stąd właśnie udział V-ce Prezesa Tomasza Latochy w składzie misji gospodarczej do Wietnamu. Intensywnie spędzony czas zaowocował wieloma ciekawymi kontaktami ze strony partnerów wietnamskich zainteresowanych nawiązaniem współpracy z przedstawicielami biznesu z Małopolski. Dzięki pomocy MARR S.A. tu na miejscu, jak również Biura Handlowego PAIH w Ho Chi Minh, możliwość nawiązania obiecujących kontaktów gospodarczych z tak odległym i egzotycznym krajem jak Wietnam staje się coraz bardziej realna i warta rozważenia. Te możliwości są dostępne również dla firm z naszego regionu w tym z Brzeska. Napływające coraz szerszym strumieniem do MARR S.A. zapytania ofertowe z Wietnamu dotyczą tak szerokiego wachlarza współpracy, że praktycznie każdy może znaleźć cos dla siebie. Warto skierować swoje kroki do MARR S.A. w Krakowie, gdzie prezes Tomasz Latocha i jego zespół udzielą wszelkiej niezbędnej informacji dotyczącej możliwości nawiązania współpracy z przedsiębiorcami z Wietnamu.


IB

 

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast