Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » MAŁOPOLSKIE ŚWIĘTO MŁODYCH WOLONTARIUSZY

MAŁOPOLSKIE ŚWIĘTO MŁODYCH WOLONTARIUSZY

Samorząd Województwa Małopolskiego w twórczy sposób odpowiedział na prośbę Jana Pawła II, który podczas ostatniej pielgrzymki do Ojczyzny na krakowskich błoniach apelował do zebranych o „wyobraźnię miłosierdzia”. W odpowiedzi na te słowa od 2007 roku realizowany jest małopolski projekt „Mieć wyobraźnię miłosierdzia” przygotowujący uczniów gimnazjów i szkół ponad gimnazjalnych do niesienia pomocy potrzebującym. Celem projektu jest budowanie podstaw wolontariatu w szkołach, a także kształtowanie postaw prospołecznych i aktywności obywatelskiej wśród młodzieży. Na jego kanwie zrodziła się idea zorganizowania pierwszego Małopolskiego Święta Młodych Wolontariuszy w dniu wniesienia relikwii bł. Jana Pawła II do kaplicy w Kościele Dolnym w Centrum „Nie lękajcie się” w Krakowie – Łagiewnikach. W ramach Małopolskiego Święta Młodych Wolontariuszy odbyła się również inauguracja piątej – jubileuszowej – edycji małopolskiego projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”. Na te uroczystości zostali zaproszeni wolontariusze Publicznego Gimnazjum Nr1 im. Królowej Jadwigi w Brzesku, którzy po raz piąty przystąpili do projektu  o wyobraźni miłosierdzia.

W czasie święta można było obejrzeć prezentacje działalności wolontariackiej prowadzonej przez: harcerzy ze Związku Harcerstwa Polskiego i Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, wolontariuszy Polskiego Czerwonego Krzyża, Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych – Hospicjum Świętego Łazarza, Szkolnych Kół Caritas oraz uczestników projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”. Uczestnicy wzięli również udział we Mszy świętej koncelebrowanej przez kardynała Stanisława Dziwisz, zakończonej wniesieniem relikwii bł. Jana Pawła II do kościoła w Centrum „Nie lękajcie się!”. Całość zakończył piknik wolontariacki

Oraz koncert zespołów Stróże Poranka i Deus Meus. Wolontariusze z Gimnazjum nr. 1 aktywnie uczestniczyli w imprezach prezentując całą młodzieńczą radość życia, która idzie w parze z zapałem i chęcią pomocy innym.

Jan Paweł II zwracał się do młodych słowami:

„Wy jesteście przyszłością świata

Wy jesteście nadzieją Kościoła!

Wy jesteście moją nadzieją.”

Brzescy młodzi wolontariusze są naszą nadzieją. Ich postawa pozwala z optymizmem  i radością patrzeć w przyszłość. Są jak nieoszlifowany diament, piękny choć nieco surowy.  Twardo stoją na wcześniej obranej drodze i tylko czasami potrzebują „przewodnika łodzi”. Ten sposób na życie przenoszą w inne środowiska, propagując idee pomocy potrzebującym. Sygnały zwrotne, jakie otrzymujemy o ich późniejszej działalności to dla nas najpiękniejsze potwierdzenie, że ta działalność ma sens.

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*