Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Marek Nawara został patronem mostu na Wiśle

Marek Nawara został patronem mostu na Wiśle

Tytan pracy, samorządowiec z wizją, oddany bez reszty Małopolsce – tak Marka Nawarę, pierwszego marszałka województwa małopolskiego, wspominają do dzisiaj bliscy i współpracownicy. W związku ze zbliżającą się 7. rocznicą jego śmierci, postanowiono uczcić jego pamięć w niezwykły sposób. Most na Wiśle, który łączy gminy Szczurowa i Koszyce, otrzymał imię Marszałka Marka Nawary. W uroczystości udział wzięli m.in. Monika Karlińska-Nawara, marszałek Jacek Krupa, a także przedstawiciele lokalnych samorządów.

Na ten most mieszkańcy gmin Koszyce i Szczurowa czekali latami – zanim powstał, musieli przeprawiać się tu płatnymi promami. Nad tą kluczową inwestycją marszałek Marek Nawara czuwał od samego początku. Od podpisania porozumienia z samorządami powiatów i gmin, na których terenie miał powstać most, poprzez wizyty na placu budowy i próby obciążeniowe mostu, aż po jego uroczyste otwarcie 24 października 2002 roku.

– Marek Nawara zostawił po sobie nie tylko dobre wspomnienia, ale wiele namacalnych dowodów swojej sumiennej pracy dla Małopolan. Jednym z nich jest właśnie ten most na Wiśle. Ta niezwykle ważna dla Małopolski inwestycja była wstępem – a jednocześnie symbolem znaczącej roli, jaką przyjdzie odegrać samorządowi województwa w rozwoju całego regionu– mówił podczas uroczystości nadania imienia marszałek Jacek Krupa.

Jak zauważył marszałek Krupa, wizja zmarłego 7 lat temu Marka Nawary jest w dalszym ciągu kontynuowana.

– Jestem przekonany, że dzieło budowy nowoczesnej i samorządnej Małopolski zapoczątkowane kilkanaście lat temu, będzie nadal efektywnie realizowane z pożytkiem dla całej naszej małopolskiej rodziny. Już dzisiaj powstają kolejne drogi i mosty, które ułatwiają komunikację w naszym regionie. Przykład, już za niespełna dwa lata powstanie inny długo wyczekiwany most na Wiśle, który połączy tym razem Borusową z Nowym Korczynem – zakończył Jacek Krupa.

Przypomnijmy, Marek Nawara urodził się 18 kwietnia 1956 r. w Krakowie. W latach 1990-1998 był wójtem gminy Zielonki i przewodniczącym Sejmiku Samorządowego Województwa Krakowskiego. W latach 1997-1998 pełnił funkcję posła (AWS) na sejm RP, a od 1998 r. – radnego województwa małopolskiego. Dwukrotnie był marszałkiem województwa małopolskiego – w latach 1998-2002 oraz 2006-2010. Równocześnie pełnił szereg funkcji, był m.in. założycielem i prezesem Stowarzyszenia Wspólnota Małopolska, a także współprzewodniczącym Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Za swoją pracę i osiągnięcia Marek Nawara został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi Krzyżem Kawalerskim, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Medalem za Ratowanie Życia i Ochronę Mienia oraz Srebrnym Medalem 600-lecia Odnowienia Akademii Krakowskiej. Zdobył tytuł „Człowiek Roku 2000” w plebiscycie Gazety Krakowskiej.

Marek Nawara był jednym z najaktywniejszych polskich samorządowców. Za szczególne zasługi dla samorządności w Polsce został wyróżniony Nagrodą im. Grzegorza Palki – nazywanej „samorządowym Oskarem” – oraz Różą im. Franciszki Cegielskiej. Gdy pełnił funkcję wójta, gmina Zielonki była często nagradzana i stawiana jako wzór samorządowego sukcesu. W kadencji 1998-2002, już jako marszałek Małopolski, koordynował prace nad przygotowaniem pierwszej strategii rozwoju województwa. Zastosowano wtedy niespotykane rozwiązanie polegające na szerokiej partycypacji społecznej regionu w tworzeniu strategii poprzez stworzenie tzw. Małopolskiej Listy Szans. Był to ewenement w skali krajowej. Marszałek Nawara był też inicjatorem powstania pierwszego w Polsce internetowego portalu regionalnego – Wrót Małopolski. Z jego inicjatywy Województwo Małopolskie wprowadziło też m.in. system wsparcia na rzecz małopolskich zabytków czy jednostek OSP.

Jego pasją były górskie wędrówki, sport i fotografia. Zmarł w swoim domu w Batowicach 25 maja 2011 r.

Autor: Biuro Prasowe UMWM

Video


Foto Maciej Mazur

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast