Strona główna » Kultura » Marsz Pamięci w 77 rocznicę likwidacji brzeskiego getta / 15 września 2019 r.

Marsz Pamięci w 77 rocznicę likwidacji brzeskiego getta / 15 września 2019 r.

Marsz Pamięci w rocznicę likwidacji brzeskiego getta

Marsz Pamięci w rocznicę likwidacji brzeskiego getta

Gmina Brzesko, Miejski Ośrodek Kultury i Stowarzyszenie „Pamięć i dialog. Wspólna historia” zapraszają 2 czwartek 15 września 2019 r. do wzięcia udziału w wydarzeniach upamiętniających 77. rocznicę likwidacji brzeskiego getta.

W programie wydarzenia „Brzesko łączy nas pamięć” jest m.in. Marsz Pamięci który przejdzie od budynku dawnej synagogi na ul. Puszkina na cmentarz żydowski na ul. Czarnowiejskiej. O godzinie 17.00 w budynku MOKu odbędzie się premiera filmu o życiu w przedwojennym Brzesku na podstawie wspomnień Dova Landau – przedwojennego mieszkańca Brzeska. Wcześniej – bo o 16.00 będzie można posłuchać o żydowskich świętach oraz potrawach ich symbolice. Będzie też można spróbować potraw które niegdyś gościły na stołach żydowskich mieszkańców Brzeska.

– Uczcijmy razem pamięć połowy mieszkańców Brzeska zamordowanych w czasie wojny – mówi Anna Brzyska, jedna z koordynatorek wydarzenia.

„Stowarzyszenie Pamięć i Dialog. Wspólna Historia” to organizacja która swoja aktywność zaczęła od porządkowania cmentarza żydowskiego przy ul. Czarnowiejskiej w Brzesku. Później we współpracy z władzami miasta, Miejskim Ośrodkiem Kultury i szkołami Brzeska powstały kolejne projekty: coroczne Marsze Pamięci w rocznicę likwidacji brzeskiego getta; organizacja wystawy stałej w muzeum regionalnym poświęconej przedwojennej żydowskiej społeczności Brzeska; stworzenie Księgi Pamięci brzeskich Żydów; lokalizacja dwóch grobów masowych na cmentarzu żydowskim i postawienie pomników upamiętniających spoczywające w nich ofiary; nawiązanie kontaktu z wieloma żydowskimi rodzinami o brzeskich korzeniach i wiele innych. Obecnie w pracę Stowarzyszenia angażuje się wiele osób oraz pojawiają się cały czas nowe projekty.

Program uroczystości 15 września:

14.00 – Marsz Pamięci, plac Kazimierza Wielkiego – budynek synagogi na ul. Puszkina – cmentarz żydowski na ul. Czarnowiejskiej

16.00 – żydowskie święta i potrawy, symbolika i degustacja, budynek MOK, plac Targowy 10

17.00 – premiera filmu o życiu w przedwojennym Brzesku, budynek MOK, plac Targowy 10

Szczegóły programu są na załączonym plakacie.

 

Stowarzyszenie „Pamięć i dialog. Wspólna historia”

 

PLAKAT