Nie przegap
Strona główna » Kultura » Mecenat Małopolski 2019 – środki rozdzielone – aż 50 tysięcy dla Stowarzyszenia Muzykalni z Porąbki Uszewskiej!

Mecenat Małopolski 2019 – środki rozdzielone – aż 50 tysięcy dla Stowarzyszenia Muzykalni z Porąbki Uszewskiej!

Festiwale, koncerty, przedstawienia, a także rodzinne pikniki, warsztaty oraz spotkania związane z zachowaniem historycznej pamięci czy kultywowaniem lokalnych tradycji – tak w skrócie wygląda kalendarz małopolskich wydarzeń na najbliższe miesiące. Dzięki dotacji w kwocie ponad 2,5 mln zł, którą Zarząd Województwa Małopolskiego zdecydował się przekazać na realizację projektów w ramach konkursu Mecenat Małopolski, w całym województwie nie zabraknie interesujących atrakcji. W sumie dofinansowano 178 kulturalnych zadań. 

– Nabór do Mecenatu Małopolski cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku liczba zgłoszeń przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Złożono dokładnie 591 ofert na sumę ponad 24 mln zł. Dlatego zdecydowaliśmy się zwiększyć środki i w tej edycji dofinansujemy wybrane projekty kwotą 2,5 mln zł. Jedno jest pewne, w Małopolsce każdy znajdzie interesujące i inspirujące wydarzenie dla siebie – mówi Anna Pieczarka z zarządu województwa.

Środki z tego programu trafiły również do Stowarzyszenie Muzykalni z Porąbki Uszewskiej. Łącznie to kwota – 50 000 zł. Stowarzyszenie będzie realizowało projekt „Polska muzyka na paryskich scenach! – promocja Polskiej Kultury Muzycznej we Francji”. Dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego młodzi muzycy z Młodzieżowej Orkiestry Crushed Sounds BigBand będą mogli zagrać 16 sierpnia 2019 r. w Paryżu!

Działające od października 2017 roku Stowarzyszenie Muzykalni  ma za zadanie wspierać działalność Młodzieżowej Orkiestry Crushed Sounds BigBand i umożliwiać jej rozwój. Orkiestra powstała w 2015 r. w Porąbce Uszewskiej, składa się z 35 uczniów i absolwentów szkół muzycznych – pasjonatów muzyki filmowej i rozrywkowej, a jej założycielem i dyrygentem jest Dariusz Swoszowski. Zadebiutowała oficjalnie pod nazwą Crushed Sounds BigBand 30 kwietnia 2016 roku wykonując Koncert Muzyki Filmowej w Porąbce Uszewskiej, a od października 2017 roku działa w ramach Stowarzyszenia Muzykalni. Orkiestra prezentuje swoje umiejętności poprzez różne inicjatywy artystyczne: koncerty muzyki filmowej (Porąbka Uszewska, Miejski Ośrodek Kultury w Brzesku, Muzeum Zamek w Dębnie), koncerty kolęd (Brzesko, Tarnów, Dębno, Porąbka Uszewska), występy gościnne (m.in. w Urzędzie Wojewódzkim filia w Tarnowie, Europejskie Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach) jak i występy charytatywne. Repertuar orkiestry jest bardzo szeroki – oprócz utworów muzyki filmowej, które stanowią jej podstawowy aspekt artystycznej działalności, wykonuje także utwory muzyki klasycznej, rozrywkowej i sakralnej.

Dzięki wsparciu województwa Małopolanie będą mogli wziąć udział w licznych festiwalach. Wśród wydarzeń kulturalnych nie zabraknie także wielu plenerowych koncertów. Nie zabraknie również eventów związanych z kultywowaniem naszej tradycji, a także z obchodami historycznych, ważnych dla lokalnych społeczności rocznic.

O wsparcie z „Mecenatu Małopolski” mogły się starać projekty, które wzmacniają tożsamość regionalną, prezentują dzieła sztuki i niezależne inicjatywy artystyczne oraz promują kulturę i tradycję mniejszości narodowych oraz grup etnicznych. Na dofinansowanie mogły także liczyć digitalizacje dóbr kultury czy inicjatywy kreujące postawy obywatelskie i wzmacniające integrację międzypokoleniową.

Lista projektów które otrzymały dofinansowanie <==

malopolska.pl / IB

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*