Nie przegap
Strona główna » Region » Mechatronika w PWSZ w Tarnowie. Nowy kierunek studiów

Mechatronika w PWSZ w Tarnowie. Nowy kierunek studiów

Polska Komisja Akredytacyjna pozytywnie zaopiniowała wniosek tarnowskiej uczelni o nadanie uprawnienia do prowadzenia na kierunku „mechatronika” kształcenia na poziomie studiów pierwszego stopnia o profilu praktycznym. W ślad za opinią PKA stosowną zgodę wyraziło także Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To oznacza, że nowy, dwudziesty kierunek studiów w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie zostanie uruchomiony od przyszłego roku akademickiego 2018/2019.

Mechatronika to połączenie inżynierii mechanicznej, elektrycznej, komputerowej, automatyki i robotyki. Połączenie mające na celu szybsze i skuteczniejsze projektowanie i wytwarzanie nowoczesnych urządzeń. – Mechatronika to swoiste ukoronowanie nauk technicznych – tłumaczy prof. dr hab. inż. Stanisław Kuta, Kierownik Zakładu Elektroniki i Telekomunikacji, autor koncepcji nowego kierunku.

Mechatronika jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin nauki i techniki. Wykorzystuje wiedzę z zakresu mechaniki, budowy i eksploatacji maszyn, elektroniki, informatyki, automatyki i sterowania, modelowania, projektowania i eksploatacji wyrobów i procesów produkcyjnych. Absolwenci tego kierunku są rozchwytywani na rynku pracy.

– Po zakończeniu studiów na kierunku Mechatronika, absolwent będzie wyposażony w przydatną wiedzę z zakresu nauk technicznych obejmującą zagadnienia technik programowania, grafiki inżynierskiej i zapisu konstrukcji, metrologii i technik pomiarowych, mechaniki technicznej i wytrzymałości materiałów, podstaw: elektrotechniki, elektroniki, automatyki, robotyki, komputerowych metod wspomagania w mechatronice, technik wytwarzania i systemów montażu, maszyn sterowanych numerycznie CNC, techniki mikroprocesorowej, podstaw konstrukcji i eksploatacji maszyn, napędów elektrycznych, hydraulicznych i pneumatycznych – wymienia prof. Kuta.

– I co niezwykle istotne, absolwenci nie muszą obawiać się problemów ze znalezieniem dobrej pracy. Rynek potrzebuje i będzie potrzebować wielu dobrych inżynierów mechatroników – dodaje.

– Mechatronika uzupełnia bardzo bogatą ofertę kierunków dostępnych w Instytucie Politechnicznym – przekonuje dr inż. Sebastian Bielecki, Dyrektor IP. – Warto dodać, że absolwenci szkół średnich mogą studiować u nas także: Automatykę i robotykę, Elektronikę i telekomunikację, Elektrotechnikę, Informatykę i Inżynierię Materiałową – dodaje.

Warto podkreślić, że zgodnie z zaproponowanym programem studiów, absolwent mechatroniki będzie posiadał umiejętności z zakresu konstrukcji, projektowania, eksploatacji, serwisowania i diagnozowania układów mechatronicznych oraz maszyn i urządzeń w których są one zastosowane, a także samodzielnie przygotowywać, realizować i weryfikować projekty systemów, urządzeń i podzespołów mechatronicznych, sterowników przemysłowych, systemów wbudowanych, integrować systemy elektroniczne oraz mechaniczne w robotyce i programować roboty przemysłowe.

Na piątym semestrze studiów, studenci będą mogli dokonać wyboru przedmiotów specjalistycznych, zorganizowanych w ramach dwóch bloków obieranych: Mechatroniki Przemysłowej oraz Inżynierii Systemów Mechatronicznych.

Nowy kierunek zostanie uruchomiony od przyszłego roku akademickiego. Szczegóły dotyczące naboru zostaną ogłoszone wiosną 2018 roku.

PWSZ

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast