Nie przegap
Strona główna » Kultura » Muzyka bez kompromisów

Muzyka bez kompromisów

Nikt nie przypuszczał, że niedzielny wieczór w Regionalnym Centrum Kulturalno – Bibliotecznym będzie wyglądał właśnie w ten sposób. Ani organizatorzy koncertu, a tym bardziej artyści nie przypuszczali, że widownia będzie wypełniona do ostatniego miejsca. Aby wszyscy chętni mogli obejrzeć oratorium potrzebne były tak zwane dostawki. Wśród mieszkańców Brzeska zasiedli jako goście również księża z Parafii Św. Jakuba z księdzem proboszczem na czele oraz burmistrz miasta. Zanim rozpoczął się koncert wszystkich przybyłych powitała dyrektor brzeskiego MOK Małgorzata Cuber. Potem na scenie królowała już tylko muzyka.
„Bez kompromisów – Pop Oratorium o Mężnej Dziewczynie” – wspólne przedsięwzięcie młodych muzyków i solistów z Brzeska i Tarnowa, to opowieść o życiu Błogosławionej Karoliny Kózkównej, która składa się w warstwie tekstowej ze słów wypowiadanych przez bohaterkę tej opowieści, a w muzycznej z utworów skomponowanych przez Krzysztofa Szydłowskiego, któremu udało się stworzyć ciekawe, zapisane nutami opowiadanie. Różnorodność tej muzyki pozwala na dotarcie do szerokiego słuchacza. Zwykłe, proste i łatwo wpadające w ucho melodie spełniają warunki przebojów. Tak jest w przypadku otwierającej oratorium piosenki. Są także muzyczne smaczki dla tych, którzy szukają w muzyce czegoś więcej niż prostej przebojowej melodii. Jest więc spora dawka pop rocka i wiele rytmów opartych na brzmieniu muzyki disco lat siedemdziesiątych, ale także spokojne nastrojowe piosenki, które dzięki dobrym tekstom wprawiają w zadumę. W utworach bardziej rockowych pobrzmiewają echa bardzo dobrej szkoły rocka z przełomu lat 60 – tych i 70 – tych ubiegłego wieku. Zaskakującym może być dla słuchacza sięgnięcie w jednym z utworów przez kompozytora do bogatego brzmienia muzyki psychodelicznej. Wszystko razem tworzy spójny i ciekawy w odbiorze obraz muzyczny. Wielką zasługę w tym mają również młodzi soliści i chór im towarzyszący. Oratorium to przedsięwzięcie na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt osób. Dzisiaj w dobie muzyki prostej, łatwej i mało skomplikowanej, to na pewno ewenement zasługujący na wielkie brawa. Tym bardziej należą się one wszystkim, którzy uczestniczą w tym projekcie. Soliści i chór występują pod kierownictwem Agnieszki Stańczyk, a opiekę duchową sprawuje ksiądz Andrzej Augustyn.
Planowane są kolejne przedstawienia oratorium. Będziemy informować o tym na łamach naszego portalu oraz miesięcznika Informator Brzeski, w którego kolejnym listopadowym numerze będzie można więcej przeczytać o przedstawieniu.

IB

Podobne artykuły
„%RELATEDPOSTS%”