Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Naczyciele z Gminy Brzesko gotowi do strajku

Naczyciele z Gminy Brzesko gotowi do strajku

Znamy listę szkół które na terenie Gminy Brzesko włączą się do ogólnopolskiej akcji strajkowej. Przedszkola gminne nie strajkują. Spośród 12 gminnych szkół podstawowych do strajku włączył się 9 jednostek. Trzy szkoły: SP Jasień, SP Sterkowiec oraz SP Szczepanów nie biorą udziału w strajku (z racji braku odpowiednich struktur związkowych nie odbyło się w nich referendum) . 

Protest miałby się odbyć podczas egzaminu gimnazjalnego i ósmoklasisty. Ewentualny strajk rozpocznie się 8 kwietnia i ma trwać do odwołania. ZNP postuluje o 1000 zł miesięcznie  podwyżki dla nauczycieli. Z kolei „Solidarność” domaga się m. in. podniesienia płac w oświacie o nie mniej niż 650 zł miesięcznie od stycznia tego roku i kolejne 15 proc. od stycznia 2020 r. 

Strona rządowa podkreśla że od 2017 r., po 5-letnim okresie zamrożenia płac nauczycieli, dokonywana jest waloryzacji wynagrodzeń nauczycieli. Od kwietnia 2018 r. sukcesywnie realizowany jest rządowy plan podniesienia pensji nauczycieli. 

W 12 placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Brzesko przeprowadzone zostało referendum strajkowe, w którym wzięło udział 522 uprawnionych do głosowania, co stanowi 82% ogólnej liczby uprawnionych. Za przeprowadzeniem akcji strajkowej opowiedziało się 457 głosujących, co stanowi 88% ogółu biorących udział w głosowaniu.

Jak powiedziała nam w dniu dzisiejszym w rozmowie telefoniczne przewodnicząca oddziału ZNP w Brzesku – Helena Jewuła – Akcja strajkowa ma na celu poprawę sytuacji płacówej zarówno nauczycieli, jak i wywarcie presji tak aby organ prowadzący otrzymał z budżetu państwa  zwiększone środki na utrzymanie placówek oświatowych w gminie. Przewodnicząca prosi również rodziców o zrozumienie postulatów nauczycieli, którzy walczą o swoje prawa pracownicze i godną pensję. 

Co strajk nauczycieli oznacza dla szkół, rodziców i uczniów?

W czwartek 21 marca 2019 r. w urzędzie Miejskim w Brzesku odbyło się spotkanie dyrektora Wydziału Edukacji z dyrektorami szkół aby przekazać niezbędne informacje odnośnie podejmowanych działań mających na celu przygotowanie szkół na czas trwania strajku. Wydział edukacji przygotowuje dla dzieci ofertę alternatywna, czyli propozycje zajęć opiekuńczych w oparciu o infrastrukturę sportową i kulturalną. To na dyrektorach szkół spoczywa obowiązek opieki nad dziećmi. Jednak samodzielnienie są w stanie rozwiązań problemu ewentualnych braków kadrowych, dlatego niezbędne jest zaangażowanie samorządu gminnego. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w poszczególnych szkołach nie będą strajkować wszyscy nauczyciele. 

IB / brzesko.pl

 

1 komentarz

  1. A może by tak zrobić listę nauczycieli udzielajacych korków wraz z cennikiem? Dość gadania że za 2tyś nauczyciel nie wyżyje bo drugie tyle dorobi na korkach. Może i urzad skarbowy będzie zainteresowany:) odniechce się im strajkowania kosztem dzieci.