Nie przegap
Strona główna » Kultura » Nagrody po plenerze

Nagrody po plenerze

Wernisaż wystawy poplenerowej odbędzie się w zamku w Dębnie w piątek, 20 maja o g. 16.00. Poznamy też autorów najlepszych prac powstałych podczas pleneru odbywającego się od 4 do 5 maja. W trakcie spotkania podsumowującego plener, w którym udział wzięło 41 osób, z koncertem wystąpi zespół instrumentalny „Smyczki brzeskie”.

Malownicza – niezwykła, historyczna wieś Dębno, ze swoimi zabytkami architektonicznymi, o interesujących walorach pejzażowych z szeregiem przydrożnych kapliczek i pomników od roku 2008 jest miejscem odbywającego się pleneru malarskiego, którego ideą jest przypominanie historycznego pleneru z roku 1923. Na zaproszenie ostatniego właściciela zamku Jana Jastrzębskiego przybyła wówczas do Dębna 29 osobowa grupa studentów ASP z Krakowa. Wydarzenie to udokumentowane jest w zachowanych fotografiach jak i w artykułach z Informacyjnego Kuriera Codziennego, przekazanych do zbiorów Muzeum Zamek w Dębnie.

Od 4 lat w projekcie uczestniczy młodzież Liceum Plastycznego w Tarnowie, Warsztatów Terapii Zajęciowej z Brzeska i Tarnowa, uczniowie gimnazjów z terenu gminy Dębno. W tym roku do udziału w plenerze zaproszono dodatkowo 10 studentów ASP z Krakowa. Odbywający się w maju plener swym patronatem objęli Starosta Powiatu Brzeskiego, Wójt Gminy Dębno. Plener malarski, który jest jednocześnie konkursem, realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Brzesku, Urzędu Gminy Dębno oraz Banku Zachodniego WBK, a nad jego przebiegiem czuwają główni organizatorzy: Muzeum Zamek w Dębnie, Stowarzyszenie Przyjaciół Zamku w Dębnie, Dębińskie Centrum Kultury.


Grzegorz Pulit