Nie przegap
Strona główna » Region » Nauka zawodu z Erasmusem

Nauka zawodu z Erasmusem

Nabywanie kompetencji zawodowych i mobilność wsparciem w wyrównywaniu szans zawodowych młodzieży – to tytuł projektu Erasmus +, który przez najbliższe dwa lata będzie realizowany w Szkole Branżowej I stopnia, działającej w Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. ks. J. Twardowskiego. Dla uczniów przewidziano praktyki w niemieckich placówkach kształceniowych, a dla nauczycieli szkolenia. Właśnie trwa rekrutacja, zarówno do szkoły, jak i projektu.

Zagraniczne praktyki prowadzić będą instruktorzy zatrudnieni w IB Berlin-Brandenburg gGmbH we Frankfurcie nad Odrą, IB Mitte gGmbH w Jenie oraz VITALIS GmbH w Schkeuditz.

Ta forma praktyk nie tylko podnosi kwalifikacje zawodowe, ale także przyczynia się do rozwoju umiejętności społecznych. Mam tu na myśli przełamywanie oporu przed podejmowaniem wyzwań oraz poszerzanie horyzontów myślowych. W tych sferach uczniowie niepełnosprawni intelektualnie są bardzo często o krok z tyłu za swoimi rówieśnikami – mówi Teresa Jaszczyńska, dyrektor Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. ks. Jana Twardowskiego.

Projekt skierowany jest do uczniów kształcących się w branży kucharskiej, hotelarskiej, cukierniczej, budowlanej, ogrodniczej i mechanicznej. Na początku wezmą udział w programie przygotowawczym, którego celem będzie zwiększenie motywacji, nauka podstaw zawodowego języka niemieckiego oraz poznanie regionu, w którym będzie realizowany staż.

***

Branżowa Szkoła I stopnia jest przeznaczona dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualna w stopniu lekkim. Warunkiem przyjęcia jest posiadanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, które wydaje Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna. Uczniowie kształcą się w takich samych zawodach, jak ich pełnosprawni rówieśnicy w innych bocheńskich szkołach ponadgimnazjalnych. Edukacja kończy się egzaminem zawodowym z kwalifikacji, który jest organizowany przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Krakowie. Absolwenci otrzymują taki sam tytuł zawodowy, jak ich pełnosprawni rówieśnicy.

Obecnie trwa rekrutacja do pierwszej klasy. Uczniowie kształcący się na kierunku kucharz mają zapewnione praktyki w kuchni szkolnej. Młodzież ucząca się na innych kierunkach odbywa praktyki zawodowe u pracodawców.

sp

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast