Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Obchody 227 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. NNMP w Czchowie, po której prowadzeni przez Strażacką Orkiestrę Dętą ze Złotej zgromadzeni przeszli do sali kina Baszta na dalszą część uroczystości. Na scenie czekali już najmłodsi mieszkańcy gminy Czchów – przedszkolaki z Tymowej, którzy pod czujnym okiem swoich nauczycielek wykonały piękny program patriotyczny. Z pełną powagą i niesamowitym urokiem recytowały, tańczyły i śpiewały. Mali patrioci pokazali jak ważna jest dla nich Polska, wielokrotnie podkreślając, że kochają Ojczyznę: „Jestem Polakiem lat nie wiele mam, ale powiem szczerze kocham ten mój kraj!”

Kolejny występ zapewne na długo pozostanie widzom w pamięci. 3 maja 2018 roku byli świadkami najsubtelniejszej formy przekazu wśród innych dziedzin sztuki – dziedzictwa kulturowego, historii i emocji. Dzięki uprzejmości dyrektora szkoły Muzycznej I Stopnia w Domosławicach Kazimierza Wojnickiego na scenie pojawili się nauczyciele i uczniowie szkoły. Wystąpili: Krystyna Man Li Szczepańska wraz z córkami Awaz i Mirandą oraz Alena i Grzegorz Palusowie.

Miranda Konstancja Szczepańska, 6-letnia dziewczynka na skrzypcach wykonała „Taniec” Janiny Garści, a Awaz Lila Szczepańska na wiolonczeli „Kujawiaka” Henryka Wieniawskiego. Natomiast utwory wspaniałych polskich kompozytorów: „Nokturn op. 48 nr 1” Fryderyka Chopina, „Toccatę” Romana Statkowskiego oraz „Krakowiaka Fantastycznego” Ignacego Jana Paderewskiego, wykonała Krystyna Man Li Szczepańska – sławna, rozpoznawana w mediach w Europie i Azji, oczarowującą swoim talentem i dynamiką gry widownię na scenach świata. Na zakończenie uroczystości wystąpił polsko – słowacki duet „Duo Accosphere” – Alena Budzinakova – Palus (Słowacja) akordeon klawiszowy i Grzegorz Palus (Polska) – akordeon guzikowy wykonując suitę z baletu „Dziadek do orzechów” Op. 71a – Piotra Czajkowskiego.

Należy podkreślić, że tegoroczny majowy koncert był niezwykły, podczas którego wystąpili artyści znani nie tylko w Polsce, ale i zagranicą.


Elżbieta Ogiela

 

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast