Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Odblaskowa Szkoła w Szczepanowie

Odblaskowa Szkoła w Szczepanowie

20161018_120631_800x480Troska o bezpieczeństwo dzieci w drodze do i ze szkoły jest jednym z bardzo ważnych zadań realizowanych przez Publiczną Szkołę Podstawową im. Bohaterów Westerplatte w Szczepanowie. Promowanie bezpiecznych zachowań na drodze jest między innymi, przyczyną  corocznego udziału szkoły w małopolskim konkursie „Odblaskowa Szkoła”. W ramach tegorocznej akcji przeprowadzone zostały  różnego rodzaju działania, m.in. spotkanie z Panią Moniką Lis starszą sierżant z Komendy Powiatowej Policji w Brzesku, a także konkursy i konkurencje sportowe.

Ponadto uczniowie zorganizowali i przeprowadzili akcję promującą ideę noszenia odblasków w ramach której własnoręcznie przygotowali plakaty i następnie rozmieszczali je w różnych miejscach Szczepanowa. Spotkało się to z dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców.

W dniu 20 października wspólnie z uczniami z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej w Mokrzyskach przeprowadzona została gra terenowa której celem było promowanie noszenia odblasków poprzez zabawę. Uczniowie brali udział w różnych konkurencjach sportowych połączonych z quizem wiedzy o bezpieczeństwie na drodze.

Jak zawsze, kiedy wchodzą emocje związane z rywalizacją, dzieci bardzo chętnie się zaangażowały i z pełnym poświęceniem brały udział w poszczególnych konkurencjach chcąc uzyskać jak najlepszy wynik. Ostatecznie obie drużyny wykazały się dużą wiedzą i sprawnością fizyczną, a tego typu spotkania staną się tradycją obydwu szkół i będą odbywały się co roku.

PSP w Szczepanowie „Odblaskową Szkołą” jest nie tylko w czasie trwania konkursu ale przez cały rok. Uczniowie chętnie noszą kamizelki i inne elementy odblaskowe nie tylko w drodze do i ze szkoły, ale również kiedy poruszają się po drogach w innych okolicznościach, zwłaszcza w okresie jesienno zimowym, kiedy zmrok zapada wcześnie a widoczność jest bardzo ograniczona. Za przykładem dzieci idą dorośli, którzy również coraz chętniej zakładają elementy odblaskowe.

Z roku na rok świadomość społeczna mieszkańców Szczepanowa dotycząca sensowności zakładania elementów odblaskowych po zmroku, coraz bardziej wzrasta. Jest to, między innymi, efekt trwającej już od lat systematycznej akcji Szkoły w Szczepanowie promującej noszenie odblasków. Jeszcze kilka lat temu, trzeba było przełamywać różnego rodzaju zupełnie nieuzasadnione opory. Ubieranie kamizelki odblaskowej było uważane za „obciach” i trzeba było bardzo dużo pracy, aby takie przekonanie przełamać. Obecnie nikomu by do głowy nie przyszło twierdzić, że osoba poruszająca się po zmroku, którą dzięki elementom odblaskowym, już z daleka widać w świetle reflektorów samochodowych, jest śmieszna i „obciachowa”. Wprost przeciwnie, jest to uważane za objaw zdrowego rozsądku. Bez wątpienia na ten stan świadomości społecznej jest w znacznej mierze rezultatem wiedzy którą dzieci uzyskały w szkole i przeniosły ją do swoich rodzin.

IB