Nie przegap
Strona główna » Religia » Orszak trzech Króli już za kilka dni!

Orszak trzech Króli już za kilka dni!

6 stycznia obchodzimy Święto Objawienia Pańskiego popularnie zwane Świętem Trzech Króli. Należy ono nie tylko do najważniejszych ale i najstarszych świąt chrześcijańskich. Obchodzone jest bowiem już od III wieku. W tym dniu w kościołach święcone jest kadzidło i kreda. Ostatnio coraz częściej też święto to wychodzi na ulice miast – a to za sprawą organizowanych pochodów Trzech Króli.

W niedzielę 6 stycznia 2019 roku Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami 752 miejscowości w Polsce i 22 poza jej granicami. Hasło bieżącej edycji wydarzenia brzmi: „Odnowi oblicze ziemi” i nawiązuje do pamiętnych słów św. Jana Pawła II. W czasie Orszaku odbędzie się publiczna zbiórka pieniędzy „Podaruj dzieciom wakacje”, z której dochód zostanie przekazany na dofinansowanie wakacyjnych wyjazdów dzieci i młodzieży z ubogich rodzin.

Impreza pokazała, że lubimy gromadzić się wspólnie przy takich okazjach. Pomimo często niesprzyjającej pogody – ulicami miast i wsi idą setki mieszkańców – całe rodziny, księża, władze samorządowe, szkolne delegacje, strażacy i przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń. Jest kolorowo i radośnie.

Na interaktywnej mapie prezentującej miejscowości w których organizowany jest Pochód Trzech Króli możemy znaleźć 3 miejscowości w naszym regionie.

Brzesko

W 2013 roku do listy miast w których odbywają się pochody dołączyło również Brzesko. Pochód Trzech Króli ulicami miasta organizowany jest przez Urząd Miejski oraz tutejsze parafie. 

Borzęcin

W Uroczystość Objawienia Pańskiego 2017 r. po raz pierwszy drogami Borzęcina przeszedł Orszak Trzech Króli. W organizację oprócz Parafii włączają się również mieszkańcy. 

Biadoliny

W 2018 r.  po raz pierwszy orszak przeszedł z Biadolin Radłowskich do Biadolin Szlacheckich.  Zorganizowany został dzięki współpracy Akcji Katolickiej, Koła Gospodyń Wiejskich i Rady Parafialnej, pod patronatem ks. proboszcza Zbigniewa Dudka.

IB