Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Ostatni dzień wakacji? Tylko na wieży widokowej w Iwkowej

Ostatni dzień wakacji? Tylko na wieży widokowej w Iwkowej

Wieża widokowa w Iwkowej

Wieża widokowa w Iwkowej

Dzisiejszy dzień – to prawdopodobnie jeden z ostatnich tak ciepłych dni w tym roku. Dlatego warto dobrze go wykorzystać i wybrać się wspólnej z rodziną lub znajomymi np. na wieżę widokową w Iwkowej. Wieża widokowa w Iwkowej zyskała spore uznanie wśród miłośników aktywnego wypoczynku i była wakacyjnym hitem turystycznym w regionie. W weekendy, przy ładnej pogodzie można spotkać setki turystów zmierzających w to miejsce. Lokalizacja obiektu w niezwykle urokliwej części Pogórza Wiśnickiego sprawia, że rozległe widoki wręcz zapierają dech. Można podziwiać niezwykłą panoramę z widokiem na Beskidy: Wyspowy, Sądecki, a także Pogórze: Rożnowskie, Bocheńskie i Kotlinę Sandomierską. 34 metrowa wieża wznosi się szczycie Szpilówki, na wysokości 516 m n.p.m. i jest dobrze widoczna z odległości kilku kilometrów.

Wieża widokowa w Iwkowej to miejsce idealne zarówno dla turystów indywidualnych, jak i osób uprawiających trekking, nordic walking czy turystykę rowerową. To także doskonała lokalizacja na rodzinny wypad. Jest gdzie usiąść, odpocząć, coś przekąsić. Do dyspozycji turystów są altana, ławy i stoły, kosze na śmieci, stojaki na rowery, a także tablice informacyjne, dzięki którym zwiedzający poszerzą swoją wiedzę o najbliższej okolicy. A tych w Gminie Iwkowa nie brakuje – wieża powstała bowiem w pobliżu zielonego szlaku turystycznego oraz gminnego Szlaku Powstańców. W Iwkowej warto zobaczyć zabytkowy kościółek, pustelnię św. Urbana, kuźnię czy miejsca związane z suszeniem śliwek i wypiekiem chleba. Znawcy tematu podpowiadają, że z platformy widokowej można podziwiać piękne wschody i zachody słońca. Jest co zwiedzać!

Warto zwrócić uwagę na najbliższe otoczenie budowli. By podnieść atrakcyjność miejsca odtworzono poradziecką ziemiankę. Niewiele osób wie bowiem, że to miejsce skrywa wiele tajemnic z przeszłości. Kilkadziesiąt lat temu na Szpilówce stacjonowały wojska radzieckie. Do dziś nie ustalono powodów obecności wojskowych w Iwkowej. Po latach, jedna z ziemianek jakie służyły stacjonującym w tym miejscu żołnierzom radzieckim została odtworzona i jest ogólnodostępna dla turystów. W tym celu oczyszczono teren, wyprofilowano skarpy, umocniono koronę ziemianki podwaliną z kamienia, następnie ułożono okrąglaki drewniane jako przykrycie ziemianki. Konstrukcję pokryto ziemią i obsiano trawą. To dodatkowa ciekawostka dla miłośników militariów i lokalnej historii.

Trasy dojścia do wieży widokowej na Szpilówce:

Z parkingu A na polanie w lesie od Tymowej, zielonym szlakiem PTTK odległość ok. 3,2 km, czas przejścia ok. 1h 30 minut

Z parkingu B przy Ośrodka Zdrowia, czerwonym szlakiem odległość ok. 2,5 km, czas przejścia ok. 5o min.

Z parkingu C w centrum Iwkowej:

w niedziele i święta możliwy dojazd BUS-em z przystanku w centrum Iwkowej do parkingu pod wieżą a następnie pieszo 0,7 km, czas przejścia ok. 10 min.

w pozostałe dni szlakiem czerwonym odległość 4,2 km czas przejścia ok. 2 h

Z parkingu D przy szkole i Orliku w Iwkowej, czerwonym szlakiem odległość ok. 3,2 km, czas przejścia ok. 1h 10 min.

W pozostałe dni nieświąteczne możliwy jest dojazd do parkingu pod wieżą a następnie pieszo 0,7 km, czas przejścia ok. 10 min.

 

Warto pamiętać o kilku zasadach podczas wycieczki na Szpilówkę:

Jesteśmy na Obszarze Chronionego Krajobrazu. Szanujemy i chronimy przyrodę. Zachowujemy ciszę i spokój.

Jesteśmy życzliwi, uśmiechnięci, zrelaksowani. Spotkanych turystów pozdrawiamy, niezależnie czy kogoś znamy, czy nie.

Prosimy o zachowanie porządku i wszelkich zasad bezpieczeństwa. Butelki i inne opakowania zabieramy z powrotem – Nie śmiecimy!

Obowiązuje odpowiednie ubranie i obuwie sportowe.

Zwracamy uwagę innym, gdy postępują niezgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami

 

Zapraszamy do wspólnego odkrywania Iwkowej!

 

Kamera internetowa – sprawdź pogodę w Iwkowej 

Jedna z firm zajmujących się świadczeniem usług internetowych uruchomiła kamerę internetową dzięki której możemy „na żywo” podziwiać widoki wokół wieży widokowej. Kamera zamieszczona na wysokości ponad 30 metrów obraca się automatycznie pozwalając zobaczyć panoramę rozciągającą się ze Szpilówki.

Transmisja z kamery dostępna jest na stronie Urzędu Gminy w Iwkowej <==

iwkowa.pl / IB