Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Ostrzeżenie przed upałem / 10 czerwca 2019 r.

Ostrzeżenie przed upałem / 10 czerwca 2019 r.

mapa temperatury 10 czerwca 2019Po zimnym, deszczowym i „powodziowym” maju większość mieszkańców z radością powitała ciepłą i słoneczną pogodę. Niestety przyroda nie zna ostatnio umiaru. W nadchodzącym tygodniu możemy spodziewać się kolejnych – tym razem temperaturowych i burzowych ekscesów.

Jak informuje Internetowa Stacja Meteo Tarnowiec:

Prognozy są dość jednoznaczne co do tego, jak będzie wyglądała pogoda w najbliższych dniach. Jutro (poniedziałek) spodziewamy się temperatury do 29-30°C, mimo dość wysokich wskaźników konwekcyjnych, raczej nie spodziewamy się wystąpienia burz. We wtorek temperatura osiągnie prawdopodobnie 31-32°C, nadal powinno być pogodnie, w środę do 30°C i spodziewamy się tego dnia wyższego ryzyka burz. Wydane są ostrzeżenia I i II stopnia dotyczące upadów.
Upał prawdopodobnie utrzyma się aż do soboty, kiedy nastąpi jego kulminacja w Małopolsce, wstępnie temperatura w sobotę może osiągnąć 34-35°C, jednak to jeszcze będzie wymagało potwierdzenia, gdyż termin prognozy dość odległy.
Jednocześnie nasz region i tak najmniej odczuje falę upałów, już we wtorek w Wielkopolsce temperatura może osiągnąć i przekroczyć 34-35°C. 

Z kolei Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, by w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić – jeśli nie ma takiej potrzeby – z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy. Nie można zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu – przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy – należy szukać pomocy, dzwoniąc pod numery alarmowe 112 lub 999.

 

IB