Strona główna » Wiadomości » Oszczędzaj wodę!

Oszczędzaj wodę!

O oszczędne korzystanie z wody apelują urzędnicy i ekolodzy. Problem braku wody oraz postępującej suszy jest o tyle zaskakujący, że w maju Polskę południową nawiedziły powodzie. Aktualnie mamy okres suszy hydrologicznej, czyli długi okres bezdeszczowy. Najbliższe kilkanaście dni nie zapowiada się zbyt optymistycznie w tym temacie. Możemy liczyć tylko na przejściowe ochłodzenie oraz nieliczne burze i przelotne opady. 

– W związku z panującą falą długotrwałych upałów oraz zwiększonym poborem wody z sieci wodociągowych Urząd Gminy w Iwkowej zwraca się z prośbą do mieszkańców o oszczędne i racjonalne gospodarowanie wodą z wodociągów. W szczególności chodzi o ograniczenie poboru wody do celów innych niż socjalno-bytowe tj. nie mycie samochodów, nie podlewanie trawników i ogrodów, nie napełnianie oczek wodnych i basenów itp. Apelujemy o zrozumienie i odpowiedzialność – czytamy na stronie Urzędu Gminy w Iwkowej.

O skali problemu mówią wskazania wodowskazów na Uszwicy. Na wodowskazie w Brzesku stan rzeki to 40 cm i systematycznie w ciągu ostatnich kilku dni cały czas spada. Jeszcze bardziej katastrofalna sytuacja jest na wodowskazie w Lipnicy Murowanej – tam wodowskaz wskazuje zaledwie 3 cm! Przy tak ekstremalnie niskim poziomie wód w rzekach nawet najmniejsze zanieczyszczenia jakie się do nich dostają mogą spowodować masowe wyginięcie ryb.

Od połowy lat 90. mamy w Polsce permanentną suszę letnią, a 2018 rok był pod tym względem najgorszy od blisko stu lat. Na bardzo złą sytuację ogólną wpływają też bezśnieżne zimy oraz suche jesienie. Niestety, wzrost średniej temperatury spowoduje jeszcze bardziej intensywne parowanie. Ponadto pozwalamy, żeby woda opadowa nam po prostu uciekała, nie próbujemy jej retencjonować i zwalniać jej odpływu do Bałtyku. Równocześnie zużycie wód podziemnych w celach konsumpcyjnych, ale też na inne cele, w ostatnich latach znacząco wzrasta.

Może już czas by się zastanowić nad zmianami w zasadach wykorzystania wody?

IB / iwkowa.pl