Nie przegap
Strona główna » Kultura » Otwarcie Domu Ludowego w Jadownikach / zdjęcia

Otwarcie Domu Ludowego w Jadownikach / zdjęcia

DSC_0014 (Kopiowanie)W niedzielę 29 września uroczyście został oddany do użytku Dom Ludowy w Jadownikach. W uroczystości wzięli udział mieszkańcy wsi oraz przedstawiciele lokalnych władz samorządowych. Po kilku latach prac remontowych obiekt zyskał nową jakość.

W części oficjalnej Burmistrz Grzegorz Wawryka serdecznie podziękował za pomoc przy remoncie Domu Ludowego – zarówno radnym, jak i osobom zatrudnionym w Urzędzie Miejskim odpowiedzialnym za nadzór nad inwestycją. Wyraził również nadzieję, że obiekt jako jeden z najnowocześniejszych w gminie będzie stanowił miejsce aktywnego życia kulturalnego i społecznego.

Jarosław Sorys – sołtys Jadownik swoje podziękowania skierował do Burmistrza Brzeska oraz Przewodniczącemu Rady Miejskiej za wkład, zaangażowanie oraz pomoc w modernizacji obiektu. Duże brawa otrzymali z kolei Państwo Kuralowie – znani brzescy restauratorzy, którzy na wyposażenie Domu Ludowego przekazali krzesła i stoły.

Obiekt został poświęcony przez proboszcza Parafii Jadowniki – księdza Tadeusza Górkę.

Z dużym uznaniem spotkały się występy młodych solistek z Miejskiego Ośrodka Kultury w Brzesku oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Jadowniczanie”, których to publiczność nagrodziła gromkimi oklaskami.

Budynek domu ludowego wybudowany został pod koniec lat 50-tych. Jednak starania o jego powstanie podjęto już w połowie lat 20-tych XX wieku. Prace przerwał wybuch II Wojny Światowej, a i lata powojenne nie służyły kontynuowaniu inwestycji.

Przez lata Dom Ludowy w Jadownikach był świadkiem wielu ważnych wydarzeń dla lokalnej społeczności: to tutaj rodził się i wciąż jest kontynuowany rodzimy oraz regionalny folklor, organizowane były wesela, biesiady, występy teatralne i muzyczne.

Remont i modernizacja Domu Ludowego w Jadownikach  to jedna z większych inwestycji budowlanych realizowanych w ostatnim czasie w Gminie Brzesko. Prace remontowe rozpoczęły się w 2011 roku. W pierwszej fazie remontu naprawiono dach, wymieniono okna i wykonano elewację budynku. Wydane na ten cel pieniądze zostały zakwalifikowane jako udział własny gminy w kolejnym projekcie. W kolejnym etapie cały budynek został gruntownie wyremontowany – nastąpiła wymiana instalacji, przebudowa sanitariatów, zaplecza scenicznego i kuchennego. Obiekt został dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Wybudowany został również parking.

Dom Ludowy w nowej szacie będzie w najbliższych latach służył mieszkańcom Jadownik i całej gminy oraz osobom i instytucjom, które będą zainteresowane organizacją imprez artystycznych i kulturalnych, a także wydarzeń społecznych i edukacyjnych.

– Ten remont był konieczny, ze względu na wcześniejszy stan techniczny tego miejsca. Jadownicki Dom Ludowy będzie służył nie tylko mieszkańcom Jadownik, ale również całej gminie. To przecież druga pod względem wielkości sala po RCB, która będzie spełniać wszelkie wymagania. To tutaj będzie się mieściła biblioteka, koło gospodyń wiejskich, świetlica wiejska, sołtysówka, tutaj swoje próby i występy będzie miał ZPT „Jadowniczanie” i orkiestra dęta. Chciałbym aby to miejsce przyciągało również młodzież tą młodszą i starszą – tętniącym kulturalnym życiem  stając się sposobem na spędzenie wolnego czasu w miłej atmosferze i towarzystwie. Dom Ludowy ma szanse stać się taką placówką która będzie znów chlubą naszej wsi czego Państwu i sobie życzę – zapewniał sołtys Jadownik, Jarosław Sorys.

Wykonawcą remontu wnętrza budynku była firma KAMBUD. Całkowity koszt remontu Domu Ludowego to 2 mln złotych. Projekt remontu Domu Ludowego w Jadownikach współfinansowany był ze środków UE w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Gratulujemy mieszkańcom pięknego obiektu i mamy nadzieję, że Dom Ludowy w Jadownikach będzie dobrze służył im przez długi czas.

IB/jadowniki.pl

fot. Mateusz Franczyk

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast