Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Pamiętali o bohaterach

Pamiętali o bohaterach

Młodzież, nauczyciele, mieszkańcy oraz przedstawiciele gminnego samorządu wzięli udział w corocznych Gminnych Uroczystościach Katyńskich, które odbyły się w Publicznej Szkole Podstawowej im. Ks. Prałata Płk. Tadeusza Dłubacza w Sufczynie.

Przy obelisku w  Sufczynie upamiętniającym zbrodnie popełnione na Polakach na Wschodzie licznie zgromadzona młodzież upamiętniła pamięć ofiar w związku z 78. rocznicą Zbrodni Katyńskiej.

To była jedna z największych tragedii, o której przez dziesiątki lat nie było można mówić. Jednak pamięć o ofiarach tego ludobójstwa przetrwała w sercach Polaków. Likwidacja polskiej inteligencji haniebnym strzałem w tył głowy była jednym z elementów próby wymazania Polski z mapy świata – mówiła podczas uroczystości sekretarz gminy Justyna Wójtowicz-Woda.
– Szczególnie musimy pamiętać o mieszkańcach Sufczyna, którzy zginęli w Katyniu: aspirancie policji państwowej Antonim Rusinie i poruczniku Alojzym Antonim Rusinie. Nie zapominamy też o innych mieszkańcach naszej gminy, którzy zginęli na Wschodzie: ppor. Józefie Kubali, ppor. Michale Pilchu, post. PP Józefie Koryga. Cześć Ich Pamięci!

Uroczystości rozpoczęły się od hymnu państwowego i wspólnej modlitwy w intencji zamordowanych. Następnie delegacje złożyły kwiaty i zapalono znicze przy obelisku.  

Podczas uroczystości sekretarz gminy Justyna Wójtowicz-Woda wręczyła statuetkę katyńską, która stanowi symbol gminnych uroczystości katyńskich na ręce dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Maszkienicach, Doroty Batko.

Całość uświetnił montaż słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży.

Galeria zdjęć <<<

ug