Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » „Pamiętamy! – Sterkowiec 1914-2014”

„Pamiętamy! – Sterkowiec 1914-2014”

cmkol2W listopadzie 2014 roku mija dokładnie 100 lat od momentu gdy „rosyjski walec parowy” przetoczył się przez Galicję i po ciężkich walkach zatrzymał się na przedpolach Krakowa. Sterkowiec jest jedną z wielu miejscowości w Zachodniej Galicji, gdzie trwały zacięte zmagania, których materialnym śladem jest cmentarz wojenny nr 279-Dziekanów.

By uczcić pamięć tamtych wydarzeń mieszkańcy Sterkowca zaangażowali się w przygotowanie projektu batalistyczno-edukacyjnego, który pozwoli upamiętnić tamte wydarzenia oraz przede wszystkim oddać hołd żołnierzom walczących stron.

Uroczystości odbędą się w dniach od 21 do 23 listopada 2014 r.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.1914.sterkowiec.pl

Projekt otrzymał wsparcie w konkursie grantowym: Fundusz Inicjatyw Obywatelskich – Małopolska Lokalnie, którego operatorem w powiecie brzeskim jest Fundacja Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS z Myślenic. W samą zaś realizację projektu od strony organizacyjnej i finansowej zaangażowały się m.in. Szkoła Podstawowa w Sterkowcu, organizacje i grupy nieformalne oraz przedsiębiorcy z terenu Sterkowca.

Plan wydarzeń
– 21 listopada – piątek. godz. 15.00 do 21.00 – Dom Kultury w Sterkowcu 
Turniej planszowych gier strategicznych zrealizowany przez członków stowarzyszenia GRH 13. Pułk Piechoty „Krakowskie Dzieci”. Turniej w formie całodziennej, połączony z warsztatami pozwalającymi na zapoznanie się z grami planszowymi opartymi na historii I Wojny Światowej. Wstęp wolny.

– 22 listopada – sobota
godz. 11.00 do 12.30 – Cmentarz wojenny nr 279- Dziekanów-Sterkowiec
Msza św. na cmentarzu wojennym nr 279 w Sterkowcu z udziałem pocztów sztandarowych, mieszkańców, i przedstawicieli grup rekonstrukcyjnych.

Zaplanowano również Apel Poległych.

godz. 14.00 do 15.00 – Stadion sportowy w Sterkowcu (ul. Galicyjska) 
Impreza rekonstrukcyjna – widowisko batalistyczne w plenerze. Widowisko będzie obejmowało m.in. potyczkę wojsk rosyjskich i austro-węgierskich.
Rekonstrukcje będą prowadzić pasjonaci historii w strojach i z uzbrojeniem z epoki. Po bitwie zwiedzanie dioram: szpitala polowego, poczty polowej, elementy musztry wojsk austriackich, itp.
Na widzów czeka na rozgrzewkę gorąca herbata i bigos.
Wstęp wolny.

– 23 listopada – niedziela. godz. 17.00 do 20.00 – Dom Kultury w Sterkowcu
Prelekcja naukowa nt historii walk oraz losów mieszkańców Sterkowca w okresie I Wojny światowej połączona z wystawa pamiątek z okresu I wojny Światowej. Prowadzi Wacław Szczepanik – historyk z Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Wydarzenie towarzyszące – program artystyczny przygotowany przez uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej w Sterkowcu.
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

==
sterkowiec.pl

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast