Nie przegap
Strona główna » Religia » „Panama 2019” w Powiecie Brzeskim

„Panama 2019” w Powiecie Brzeskim

Od 22 do 27 stycznia 2019 r. z udziałem papieża Franciszka odbyły się w Panamie 34. Światowe Dni Młodzieży. Ich hasło brzmiało: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego”. Wzięło w nich udział ok. 600 tys. młodych ze 156 krajów świata. Z Polski do Panamy pielgrzymowało około 3800 osób.  W łączności z papieżem Franciszkiem i uczestnikami ŚDM w całej diecezji tarnowskiej odbywało się wiele ciekawych inicjatyw. 

Czchów

W Czchowie zakończyła się tygodniowa Oaza Ewangelizacji Ruchu Światło-Życie, która odbywała się w łączności z uczestnikami ŚDM w Panamie. Pomysł oazy zrodził się w sercach animatorów i młodych, którzy nie mogli pojechać do Panamy, by wziąć udział w ŚDM. Chcąc jednak odpowiedzieć na zaproszenie papieża Franciszka, przyjechali do Czchowa, by we wspólnocie odkrywać Bożą miłość i odpowiadać na marzenie Boga o ich życiu. Uczestnicy razem się modlili, pracowali i formowali. W duchu radości, wzajemnego szacunku i ciekawości każdego dnia przeżywali swoją Panamę.

Akcentów panamskich czy ŚDM-owskich nie zabrakło uczestnikom przez całą oazę. Były spotkania, świadectwa, śpiewy hymnów i telemost z Panamą. Cała oaza modliła się za papieża i młodzież całego świata, a nocami wspólnie przeżywała nabożeństwa oglądając transmisje z Panamy na żywo.

– Dla każdego z nas, osób, które z różnych przyczyn nie mogły pojechać do Panamy, było jasne, że coś w tym temacie musi się zadziać. Nasze doświadczenie z ŚDM Kraków pozwoliło nam przygotować odpowiedni program i wspólnie z młodymi podjąć się niezwykłego zadania! Sprowadziliśmy Panamę do Efezu! Bo Efez ma Pana! I przy Panu wraz z całym światem przeżywaliśmy czas oazy! Bardzo się tym cieszymy! – mówi Marta Wideł, odpowiedzialna za organizację wydarzenia.

Uczestnikom Oazy towarzyszył Ks. Paweł Płatem, moderator Ruchu Światło-Życie Diecezji Tarnowskiej, ks. Krzysztof Dyrlik, moderator Diakonii Formacji Diakonii, ks. Sławomir Sosnowski, moderator Diakonii Modlitwy.

Galeria zdjęć <==

 

Szczepanów

W Szczepanowie młodzi łączyli się duchowo z uczestnikami ŚDM w Panamie. Był też czas na małą fiestę. W sobotę 26 stycznia 2019 r. w sanktuarium św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Szczepanowie odbyło się dekanalne spotkanie młodzieży „Panama w Szczepanowie”. Młodzi modlili się najpierw podczas Mszy św., której przewodniczył ks. Tomasz Rąpała, ojciec duchowny WSD w Tarnowie.

– Trzy lata temu pracowałem w Szczepanowie jako wikariusz i miałem szczęście razem z młodymi i całą parafą gościć Włochów, którzy tutaj mieszkali podczas centralnych wydarzeń ŚDM w Krakowie. To był wspaniały, niezapomniany czas! A dzisiaj łączymy się duchowo z ojcem św. Franciszkiem i młodymi przez Jezusa, ponieważ On jest Tym, który łączy, jednoczy, w mocy Ducha Świętego – mówi ks. Tomasz.

Po Mszy św. młodzi adorowali Najświętszy Sakrament, a podczas wspólnej modlitwy rozważali ewangelię o zwiastowaniu Najświętszej Maryi Panny, która jest patronką ŚDM w Panamie. Po modlitwie młodzi wysłuchali pozdrowień z Panamy i obejrzeli kilka relacji z ŚDM w Panamie przygotowanych przez Synaj.tv. Spotkanie zakończyło składanie sobie życzeń i wspólna zabawa.

Galeria zdjęć <==

IB / GRZEGORZ BROŻEK TGN / KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ TGN
Foto Gość