Strona główna » Wiadomości » Parking typu Park&Ride obok dworca PKP w Brzesku już na finiszu / zdjęcia

Parking typu Park&Ride obok dworca PKP w Brzesku już na finiszu / zdjęcia

Brzesko. Parking typu Park&Ride obok dworca PKP prawie gotowyDobiegają końca prace przy budowie parkingu typu park&ride obok dworca kolejowego w Brzesku.  W tym miejscu powstaje duży parking na blisko 160 miejsc postojowych. To inwestycja wyczekiwana przez mieszkańców od lat. Jest to istotne o tyle, że pasażerski ruch kolejowy  szczególnie w kierunku Krakowa ma tendencję wzrostową.

Każdy kto korzysta z dworca kolejowego w Brzesku wie jak trudno w pobliżu znaleźć miejsce do parkowania. Ale również nie trudno zauważyć, że w miejscu dawnego złomowiska prace już praktycznie zakończono. Przed wykonawca jeszcze m.in. wykonanie oznakowania terenu, montaż monitoringu oraz systemu automatycznego liczenia pojazdów oraz prace porządkowe.

Od momentu modernizacji dworca mija już blisko 7 lat. Do tej pory znalezienie miejsca parkingowego w pobliżu dworca nastręczało mnóstwo problemów, zwłaszcza że z kolejowych przewozów osobowych korzysta rocznie kilkadziesiąt tysięcy osób.

W styczniu 2019 r. podpisano umowę na wykonanie tej niezbędnej inwestycji. Spośród 6 ofert jakie wpłynęły najkorzystniejsza okazała się ta złożona przez Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe Filar z Bochni. Koszt inwestycji po przetargu to  1 390 546, 02 zł. Inwestycja została dofinansowana ze środków Regionalnego programu Operacyjnego w ramach Działania 7.2 Transport kolejowy, Poddziałanie 7.2.4 Infrastruktura dla obsługi podróżnych – SPR. Kwota dofinansowania to – 982 927,10 zł. Pozostałe środki pochodzą z budżetu Gminy Brzesko.

Wykonawca ma czas na wykonanie inwestycji do końca września 2019 r. Zakres robót obejmował m.in.  roboty rozbiórkowe (rozbiórka budynku wagi), roboty ziemne w tym budowę kanalizacji opadowej, roboty drogowe polegające na budowie parkingu (na 158 miejsc), budowę zieleńca, a także wykonanie infrastruktury towarzyszącej – w tym budowę oświetlenia terenu, montaż urządzenia do automatycznego liczenia pojazdów oraz instalację kamer monitoringu. Nie zapomniano również o rowerzystach – powstanie wiata na rowery o  pojemności 20 stanowisk.

Fot. Maciej Mazur

 Aktualny stan zaawansowania prac

 

2 komentarze

 1. Pasażer Wyborczy

  Parking wygląda na skończony.
  Od kilku dni nic się nie dzieje, żadne prace nie trwają, żadnych pracowników nie ma. Tylko koparka stoi na uboczu – pozoruje plac budowy?
  Miejsca wymalowane, naliczyłem 147 miejsc zwykłych + 7 dla niepełnosprawnych = 154 miejsca.
  Skoro inwestycja gotowa to może by tak oddać ją do użytku pasażerom? Kiedy otwarcie parkingu?
  Będziecie czekać do jesiennych wyborów aby kiełbasa wyborcza nie wystygła?

 2. Agnieszka Piekarska

  Nikuś Dyzma teraz ma dożynki na głowie to parking musi poczekać