Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Pieniądze na osuwiska w Jaworsku

Pieniądze na osuwiska w Jaworsku

Promesę na 144 tys. zł na przygotowanie dokumentacji na opracowanie projektu technicznego stabilizacji osuwiska w Jaworsku otrzymała gmina Dębno. – Myślę, że w ślad za tym otrzymamy także pieniądze na prace stabilizacyjne – komentuje Grzegorz Brach, Wójt Gminy Dębno.

Przypomnijmy, że niespełna rok temu wskutek intensywnych opadów deszczu w Jaworsku uaktywniło się osuwisko doprowadzając do zniszczenia drogi gminnej i zagrożenia kilku budynków mieszkalnych. W efekcie konieczne było wyznaczenie objazdu, który wymaga nadłożenia kilku kilometrów, by dojechać do wsi.

Samorządowe władze niezwłocznie przystąpiły do prac, których skutkiem ma być likwidacja zagrożenia. Procedura w takich wypadkach jest jednak długotrwała. Najpierw wymaga założenia karty osuwiskowej, potem konieczna jest opinia Państwowego Instytutu Geologicznego oraz komisji powołanej przez wojewodę. Wszystko to wobec licznych przypadków osuwisk w Małopolsce i niewielkiej liczby ekspertów zajmuje sporo czasu.

W stosunku do lat ubiegłych tym razem, udało się załatwić formalności możliwie szybko. Dzięki temu dziś gmina dysponuje już promesą na 144 tys. zł i po ogłoszeniu i rozstrzygnięciu przetargu będzie mogła przystąpić do opracowania dokumentacji. Samorządowe władze mają nadzieję, że w ślad za tym pójdą pieniądze na projekt techniczny i prace stabilizacyjne.

Wydaje się, że promesa przyznana na dokumentację przesądza sprawę. Osuwisko zostało przecież zweryfikowane pozytywnie – podkreśla Wójt Gminy Dębno.

gamar