Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Pierwsi w Europie

Pierwsi w Europie

TVL_777722 października 2015 r. w Powiatowym Centrum Edukacji w Brzesku odbyła się uroczystość wręczenia nagród 62. edycji Międzynarodowego Konkursu „Europa w Szkole”, organizowanego przez Stowarzyszenie Europa – Union w Niemczech pod patronatem Rady Europy, Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Prezydenta Republiki Niemiec, przy współpracy Starostwa Powiatowego w Brzesku i w Tarnowie.

Konkurs ten kierowany jest do uczniów wszystkich typów szkół z krajów europejskich. Jego celem jest poszerzenie i pogłębienie wiedzy dzieci i młodzieży na temat wspólnej Europy.

Uczniowie tegorocznej edycji zmierzyli się w różnych kategoriach wiekowych z tematami związanymi z ogólnym mottem konkursu „Europa pomaga – czy Europa pomoże?”

Uroczystość rozpoczął dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku mgr Jerzy Soska, witając zaproszonych gości: Manfreda Däuwela, przewodniczącego organizacji Europa-Union Rheinland-Pfalz wraz z małżonką Rosemarie Däuwel–Türk, starostę powiatu brzeskiego mgr. Andrzeja Potępę, dyrektor Wydziału Edukacji mgr Janinę Motak, dyrektor ZSP w Zakliczynie mgr inż. Annę Olszańską oraz nauczycieli i młodzież.

Następnie uczennica klasy 1 TME Dominika Leszczyńska zagrała hymn Unii Europejskiej „Odę do radości”, a potem laureatki konkursu, które w nagrodę za zajęcie pierwszego miejsca wzięły udział     w tygodniowym spotkaniu młodzieży z różnych krajów w Ötzenhausen w Niemczech, przedstawiły prezentację multimedialną, dzieląc się wrażeniami z pobytu.

Nagrody z rąk Manfreda Däuwela i Andrzeja Potępy otrzymali: Joanna Hebda (kl. 4TB), Bartłomiej Bułatowicz (kl. 2zm) i Krzysztof Piotr (kl. 3TI) za prace na temat „70 lat pokoju – nigdy więcej wojny?”, Mieszko Mastalerz (kl. 2TME) za pracę: „Woda jest życiem” i Karolina Toboła z kl. 2TGe za opracowanie: „Twierdza Europa”. Oprócz młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku nagrodzeni zostali także uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Paleśnicy, Szkoły Podstawowej  w Bogumiłowicach, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Olszynach oraz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zakliczynie.

Podczas spotkania Manfred Däuwel zachęcił zebranych do wzięcia udziału w następnej edycji konkursu pod hasłem „Żyjmy wspólnie w pokoju”.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

Marta Aleksiewicz