Nie przegap
Strona główna » Sport » Pierwsze sukcesy młodych szachistów z Borzęcina

Pierwsze sukcesy młodych szachistów z Borzęcina

Od ponad dwóch lat przy Gminnym Ośrodku Kultury w Borzęcinie, odbywają się stałe zajęcia szachowe na które uczęszczają dzieci w wieku od 5 do 14 lat. Zajęcia cieszą się sporym zainteresowaniem. Są ciekawą formą na spędzanie wolnego czasu i alternatywą dla komputerów, telewizji i telefonów, które bardzo pochłaniają czas naszych pociech.

Od czasu powstania koła szachowego w naszych cotygodniowych spotkaniach wzięło udział ponad trzydzieścioro dzieci, z czego stałą grupę stanowi około 15 osób regularnie biorących udział w zajęciach i turniejach. W zdecydowanej większości są to początkujący lub w ogóle nie potrafiący grać młodzi ludzie. Po upływie tych dwóch lat można powiedzieć, że nie jest to stracony czas. Widać postępy w zdobywaniu umiejętności i zgłębianiu tajników królewskiej gry. Można nawet mówić o pierwszych sukcesach – zdecydowana większość zawodników zaczyna regularnie brać udział w turniejach szachowych regionu tarnowskiego a nawet Małopolski, gdzie mogą konfrontować swoje umiejętności z rówieśnikami.

Warto wspomnieć o ostatnich turniejach w których uczestniczyli nasi reprezentanci. Pierwszy z nich odbył się w czasie minionych ferii w Gminnym Ośrodku Kultury w Borzęcinie. Był to turniej dla juniorów do 18 lat, a na starcie zawodów stanęło wielu szachistów z regionu tarnowskiego i nie tylko. Sekcje GOK-u reprezentowało 11 dzieci. Wielu z nich zdobyło swoje pierwsze turniejowe punkty, a niektórzy uplasowali się w połowie tabeli.

Kolejnym turniejem były zawody w Sierczy, w których uczestniczyło dwoje naszych reprezentantów, 7-letnia Aleksandra oraz 8-letni Dominik. Turniej był także okazją do zdobycia kategorii szachowej. Ta sztuka udała się Dominikowi – jest to jego pierwsza kategoria, ale z pewnością nie ostatnia.

Następnymi zawodami w jakich wzięli udział młodzi szachiści z Borzęcina był rozegrany 10 marca prestiżowy turniej pn. XV Mistrzostwa Krakowskiego Klubu Szachistów. Impreza cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodszych i starszych szachistów. Świadczy o tym fakt, iż listy startowe były już zamknięte na kilka dni przed rozpoczęciem turnieju. Uczestniczyło w nim ponad 200 szachistów. Zawody cieszą się tak dużym zainteresowaniem ze względu na możliwość zdobycia cennych nagród i kategorii szachowych. Turniej został podzielony na sześć grup, stosownie do wieku i posiadanej kategorii szachowej. Gminę Borzęcin reprezentowało 7-osobowa grupa: Mikołaj Derleta, Patryk Siudut, Wiktor Dębiński, Julia Dębińska, Aleksandra Legutko, Karolina Leśniak i Natalia Majka. Młodzi szachiści swój występ mogą zaliczyć w stu procentach do udanych. Aż pięciu z nich zdobyło swoje pierwsze kategorie (V), a wszyscy dodatkowo jakże cenne doświadczenie turniejowe. Zawody były także okazją do nawiązania nowych znajomości wśród rówieśników z innych klubów Małopolski. Gratuluję udanych występów i życzę dalszych sukcesów w kolejnych zawodach!

Informujemy, że do grupy szachowej można dołączyć na każdych zajęciach, zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcieliby nauczyć się gry w szachy lub pogłębić dotychczasowe umiejętności. Zajęcia szachowe odbywają się w każdy poniedziałek o godz. 18. Przyjdź! Spróbuj! Warto!

Mariusz Urbański, instruktor

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*