Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Po zmroku piesi będą bardziej bezpieczni. Będą nowe przejścia dla pieszych

Po zmroku piesi będą bardziej bezpieczni. Będą nowe przejścia dla pieszych

Przed nami zima – to czas, kiedy w całej Polsce zdarza się najwięcej wypadków z udziałem przechodniów, w tym dzieci. Właśnie o tej porze roku są oni często niewidoczni na przejściach, zwłaszcza po zmroku lub wczesnym rankiem. Dzięki wsparciu Województwa Małopolskiego, już tej zimy, przejścia dla pieszych w całym regionie będą jednak nie tylko lepiej widoczne, ale przede wszystkim – bardziej bezpieczne.

Województwo Małopolskie realizuje program poprawy bezpieczeństwa na przejściach, za sprawą którego w kolejnych 115 miejscach zostanie zainstalowane dodatkowe oświetlenie – „na zebrach” pojawią się m.in. lampy LED wraz z elektronicznym czujnikiem.

Na terenie Powiatu Brzeskiego będzie to pięć przejść dla pieszych:

– Czchów- Droga wojewódzka 980 – 2 przejścia (Jurków oraz Domosławice)

– Czchów- Droga wojewódzka 966 – 1 przejście (Tymowa)

– Szczurowa – Droga wojewódzka 968 – Rudy Rysie – 2 przejścia

Ruch samochodowy w Małopolsce jest największy w skali całego kraju, a w sumie na drogach wojewódzkich znajduje się aż 1300 przejść dla pieszych. Jak pokazały badania przeprowadzone kilka miesięcy temu przez Zarząd Dróg Wojewódzkich oraz Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie, znaczna część z nich jest wciąż niedostatecznie oświetlona.

Ponieważ samorządy gminne nie zawsze mogą same uporać się z tym problemem, władze województwa po raz kolejny przekazały środki, aby przejścia da pieszych były lepiej widoczne i oznaczone. Dzięki kwocie 600 tys. zł z budżetu województwa, w kolejnych 115 miejscach powstaje innowacyjny system aktywnej informacji wizualnej. Na 43 przejściach dla pieszych w całym regionie pojawiają się m.in. lampy LED wraz z elektronicznym czujnikiem, dzięki któremu przejścia będą lepiej oświetlone w nocy oraz wtedy, gdy będzie zbliżał się do nich pieszy.

To jednak nie wszystko, bo dzięki zastosowaniu inteligentnych rozwiązań cały system będzie bardziej energooszczędny, ale co najważniejsze – pozwoli kierowcom na odpowiednią reakcję, gdy do przejścia będzie zbliżał się pieszy. Dzięki czujnikowi pojawi się wtedy mocniejszy strumień światła na przejściu i chodniku.

W pierwszej kolejności dodatkowe oświetlenie jest instalowane na tych przejściach, gdzie ruch samochodowy jest największy oraz do tej pory zarejestrowano największą liczbę wypadków z udziałem przechodniów.

Pełna lista gmin i przejść <==

==

malopolska.pl