Nie przegap
Strona główna » Sport » Pół setki boisk w Małopolsce do remontu

Pół setki boisk w Małopolsce do remontu

Do końca tegorocznych wakacji w całym regionie zostaną wyremontowane aż 54 boiska. Samorząd województwa przeznaczył na ten cel 9 mln zł. W piątek 20 kwietnia gminy i powiaty, które dołączyły do innowacyjnego projektu „Małopolskie boiska”, odebrały promesy gwarantujące dofinansowanie z budżetu województwa. Dokumenty wręczyli im: wicemarszałek Wojciech Kozak, Grzegorz Lipiec, członek ZWM, przewodnicząca SWM Urszula Nowogórska i radna sejmiku Barbara Dziwisz.

W całej Małopolsce istnieje ok. 2 tysięcy boisk, z których mogą korzystać uczniowie. Część z nich jest już niestety w dość kiepskim stanie – a trenowanie na nich może być dla dzieci i młodzieży niebezpieczne. Dlatego władze województwa postanowiły wystartować z pilotażowym projektem Małopolskie boiska, który zakłada szeroko zakrojony remont ponad półsetki przyszkolnych obiektów sportowych.

– Projekt Małopolskie boiska to kolejny przejaw prorodzinnej polityki Województwa. Właśnie przez takie inicjatywy chcemy pokazać, że Małopolska to nie tylko prężnie rozwijający się region, ale też miejsce, w którym dobrze się żyje – podkreślał w Myślenicach wicemarszałek Wojciech Kozak.

Jak dodał Grzegorz Lipiec z zarządu województwa małopolskiego, bez fachowej opieki trenerskiej, atrakcyjnych i urozmaiconych zajęć sportowych, a przede wszystkim nowoczesnej i bezpiecznej bazy sportowej, nie można liczyć na sukcesy polskich sportowców.

– Sportowe talenty rodzą się na boiskach szkolnych. Gdzie jak nie tam, dzieci i młodzież ujawniają swoje predyspozycje w różnych dyscyplinach. Śledząc kariery wielkich sportowców, można zauważyć, że właśnie na etapie edukacji szkolnej zarazili się oni „bakcylem sportu”, który w późniejszym okresie eksplodował krajowymi i międzynarodowymi sukcesami – mówił Grzegorz Lipiec.

Do pilotażu Małopolskich boisk przystąpiły 54 samorządy (45 gmin i 9 powiatów) z całej Małopolski (lista poniżej). W efekcie do 31 sierpnia br. zostaną wyremontowane 54 boiska przyszkolne, z których uczniowie będą mogli korzystać już w nowym roku szkolnym 2018/2019. Na wszystkich obiektach planuje się m.in. wymianę nawierzchni na bezpieczną – posiadającą wszystkie konieczne atesty.

Warto podkreślić, że zainteresowanie projektem jest ogromne – w sumie chęć uczestnictwa wyraziło 106 jednostek samorządu terytorialnego, które zgłosiły do remontu 341 boisk sportowych. Zarząd Województwa Małopolskiego będzie więc rozważał czy jest szansa na kontynuację tego projektu w kolejnych latach.

Lista beneficjentów:

powiat bocheński

gmina Bochnia
Lipnica Murowana
Trzciana
starostwo powiatowe

powiat brzeski

Borzęcin
Szczurowa
starostwo powiatowe

Galeria zdjęć <==


Autor: Biuro Prasowe UMWM