Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Policjanci towarzyszyli dzieciom podczas egzaminu na kartę rowerową

Policjanci towarzyszyli dzieciom podczas egzaminu na kartę rowerową

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego brzeskiej komendy towarzyszyli dzieciom w pierwszym, ważnym egzaminie uprawniającym ich do kierowania rowerem po drodze. Mundurowi sprawdzili umiejętności praktyczne dzieci, przy okazji przekazując im wiele cennych i praktycznych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa na drodze.

Ogromne emocje towarzyszyły dzieciom ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Brzesku, które 13 czerwca br. przystąpiły do egzaminu na kartę rowerową. Do tego pierwszego, ważnego egzaminu uprawniającego do kierowania rowerem po drodze przystąpiło około 140 uczniów. Policjanci z brzeskiej drogówki w obecności nauczyciela grupy sprawdzili ich umiejętności jazdy rowerem na specjalnie przygotowanym torze. Mundurowi korzystając ze spotkania z uczniami przekazali im cenne rady dotyczące bezpieczeństwa na drodze, wyczulając, aby każdy z nich korzystał z kasku ochronnego i elementów odblaskowych.  Policjanci życzyli dzieciom samych bezpiecznych wypraw rowerowych. Każdy uczeń, gdy otrzyma swój pierwszy „drogowy” dokument będzie mógł zdobytą wiedzę wykorzystać w praktyce podczas rowerowych wycieczek.

Jak przygotować się do pierwszy rowerowych podróży? Po pierwsze, zadbaj o swój rower i jego wyposażenie. Na bezpieczeństwo rowerzystów znaczący wpływ ma ich zachowanie w ruchu drogowym, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, ale też właściwie wyposażony rower.

Dla swoje własnego bezpieczeństwa korzystajmy z kasków ochronnych i kamizelek odblaskowych. Pamiętajmy jednak, iż zakładając kask chronimy głowę – część ciała najbardziej narażoną na urazy. Kamizelka odblaskowa, szelki odblaskowe, opaski, ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych. 

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Rowerzysto pamiętaj o:

  • używaniu sprawnego i w pełni wyposażonego roweru,
  • korzystaniu z dróg dla rowerów,
  • przestrzeganiu przepisów,
  • nie wymuszaniu pierwszeństwa,
  • sygnalizowaniu odpowiednio wcześnie manewrów (skrętu, zmiany pasa ruchu),
  • nie ścinaniu zakrętów,
  • korzystaniu z kasku ochronnego i kamizelki odblaskowej.

Rowerzyści są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego to oznacza, że nie są chronieni osobistymi środkami technicznymi, takimi jak poduszka powietrzna czy pasy bezpieczeństwa, a w kontakcie z samochodem, przy dużej prędkości kolizyjnej, doznają poważnych obrażeń albo nawet ponoszą śmierć.

W trosce o własne bezpieczeństwo rowerzyści powinni pamiętać, że podczas przejeżdżania przez jezdnię po wyznaczonym przejeździe obowiązani są stosować zasadę szczególnej ostrożności. Przede wszystkim zmniejszyć prędkość, aby kierowca samochodu, zwłaszcza skręcającego w drogę poprzeczną, miał szansę dostrzec rowerzystę z wyprzedzeniem i odpowiednio zareagować.

Galeria zdjęć <==

KPP Brzesko