Nie przegap
Strona główna » Kultura » Porąbka Uszewska. Oratorium „Peregrinus” / zdjęcia

Porąbka Uszewska. Oratorium „Peregrinus” / zdjęcia

DSC_2103Na pewno organizatorzy oratorium „Peregrinus” już na etapie przygotowań do koncertu zastanawiali się, co zrobić, aby spodobać się publiczności. Być może najtrudniejszą rzeczą w całym przedsięwzięciu było jednoczesne zapanowanie nad głosami solistów i chórzystów oraz nad grającymi na instrumentach.

Już o godzinie 16:00 w kościele parafialnym p.w. św. Andrzeja Apostoła wątpliwości minęły bez śladu. Od pierwszych dźwięków wykonawcy wspaniale się zaprezentowali. Bez cienia zawahania widz mógł stwierdzić, że każda osoba, każdy instrument są potrzebne, natomiast bez nich oratorium straciłoby na wartości.

Wędrówka pielgrzyma, przedstawiona w XVIII częściach, była metaforą życia ludzkiego, w którym człowiek zmierza się z przeciwnościami losu. Wszystkie próby można przezwyciężyć pokładając nadzieję w Bogu.
Wielkie widowisko muzyczne zrobiło wrażenie na publiczności i skłoniło do refleksji nad własną egzystencją.
Organizatorzy podkreślili, że bez wsparcia i pomocy osób i instytucji oratorium nie udałoby się zrealizować, słowa podziękowania skierowali do Wójta Gminy Dębno Wiesława Kozłowskiego.

Oratorium Peregrinus opracował Dariusz Swoszowski do słów Ryszarda Ostrowskiego.

W koncercie wystąpili: Waldemar Groń dyrygent, Magda Niedbała mezzosopran, Ewelina Szybilska sopran, Anna Wilk sopran, Jacek Wojnicki narrator, Iwona Karwacka organy. Jurkowski Chór Kameralny, Chór i Orkiestra uczniów i nauczycieli Szkoły Muzycznej I Stopnia w Domosławicach.

Przygotowanie chórów: Aleksandra Bośković-Różak, Łucja Nowak, Dariusz Swoszowski

Przygotowanie orkiestry: Elżbieta Mudlaff, Waldemar Groń.

ug / IB

Foto. Bogusław Hajduk

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast