Strona główna » Kultura » Porębianie w Macedonii

Porębianie w Macedonii

W dniach 17-23.08.2017 Zespół Pieśni i Tańca „Porębianie” uczestniczył w  XI Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „RAZIGRANO ORO 2017” w Ochrydzie (Republika Macedonii) na zaproszenie macedońskiego Zespołu „Filigrani”, Organizatora Festiwalu.

W tym roku w Festiwalu wzięło udział 14 międzynarodowych zespołów: z Chorwacji, Łotwy, Włoch, Serbii, Albanii, Polskę rezprezentowały 3 różne zespoły. Zespół „Porębianie” zaprezentował się z suitami regionu śląskiego, rzeszowskiego, sądeckiego a podczas korowodów prezentował przyśpiewki i tańce krakowskie. Każda grupa biorąca udział w Festiwalu musiała mieć ze sobą flagę narodową oraz tablicę z nazwą Zespołu, które obok prezentowanego programu i kostiumów stanowiły przepiękną wizytówkę kraju i pozwalały zidentyfikować narodowość. Kolorowe stroje, żywiołowe tańce, różnorodność układów tanecznych przyciągały zarówno lokalnych jak i turystów i zachęcały do wspólnej zabawy i poznawania kultur. Festiwal zakończono rozdaniem upominków i wymianą prezentów a Zespół Pieśni i Tańca „Porębianie” wręczał własnoręcznie wykonane lalki krakowskie, kompozycje z bibuły oraz decoupage. Przez te kilka dni Zespół Pieśni i Tańca „Porębianie” był ambasadorem kultury polskiej w macedońskiej Ochrydzie.
Obok koncertów festiwalowych i korowodów ulicami miasta, w programie pobytu było również zwiedzanie przepięknego miasta Ohrid (Ochryda), nowego oraz starego ze wspaniałymi zabytkami. Przewodnikiem był Ilija Gjoreski – Dyrektor Festiwalu, który studiował w Polsce politologię. Niezapomniane wrażenie na pewno zrobił rejs statkiem po Jeziorze Ochrydzkim i zwiedzanie monastyru Św. Nauma.

Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli inicjatywę udziału naszego Zespołu w tym Festiwalu, czy to przez udział we wcześniejszych koncertach w Brzesku i Bochni, czy też kiermaszu rękodzieła.

Udział w tym prestiżowym Festiwalu jest ogromnym wyróżnieniem dla Zespołu, dającym możliwość promocji naszego regionu na arenie międzynarodowej, w kontaktach z międzynarodowymi zespołami, tańcem, muzyką, rękodziełem.

Galeria zdjęć <==

ZPiT „Porębianie”