Nie przegap
Strona główna » Region » Powiat wsparł wyprawę na Mount Everest

Powiat wsparł wyprawę na Mount Everest

W Starostwie Powiatowym w Bochni odbyła się wspólna konferencja władz powiatu i miasta podczas której starosta bocheński Ludwik Węgrzyn oraz burmistrz miasta Bochnia Stefan Kolawiński oficjalnie objęli patronatem wyprawę „Everest & Lhotse Expedition 2018” organizowaną przez bochnianina Szczepana Brzeskiego.

Już niebawem bo 8 kwietnia  Szczepan wspólnie ze swoją partnerką Sylwią Bajek, wyruszą w Himalaje. Tym razem celem Szczepana jest zdobycie Mount Everestu, najwyższego szczytu Ziemi, natomiast Sylwia chce zdobyć Lhotse, jako najmłodsza Polka.

To już druga wyprawa podczas, której Szczepan chce zdobyć Mount Everest. W ubiegłym roku wspólnie z Sylwią próbowali zdobyć dach świata, jednak ich wspinaczka skończyła się na 8800 m ze względów technicznych, niemniej jednak to czego dokonali jest  wielkim sukcesem i powodem do dumy.

Władzy samorządowej zależy na tym, żeby widzieć nie tylko tych ludzi, którzy w codziennym życiu dostrzegają problemy społeczne, gospodarcze, ale żeby widzieć ludzi, którzy wznoszą się ponad to i mają pasję, która pozwala im realizować własne cele, zamiary, misje – mówił podczas konferencji starosta Ludwik Węgrzyn.

Dzięki wejściu na szczyt Bochnianin ma szansę zostać jedną z 23 osób w historii Polskiej wspinaczki wysokogórskiej, która zdobyła Górską Koronę Ziemi. Również jak dotąd w historii tylko około pięćdziesięciu Polek i Polaków stanęło na najwyższym szczycie świata – Mount Everest. Nikomu jak do tej pory z Powiatu Bocheńskiego nie udało się dokonać takiego czynu.

Życzę wszystkiego dobrego, ale przede wszystkim zdrowego rozsądku. Chciałbym państwa widzieć tutaj z powrotem zdrowych, całych i oczywiście po osiągnięciu sukcesu – mówił burmistrz  Stefan Kolawiński.

Dla mnie jest to o tyle kluczowe, bo chciałbym ukończyć Koronę Ziemi. Nie chciałbym, żeby ktoś powiedział: „Byłeś prawie na Mount Evereście”. Wracam tam, aby faktycznie stanąć na szczycie – powiedział podczas konferencji Szczepan Brzeski.

Lżej wchodzi się na ośmiotysięczniki gdy ma się ze sobą wsparcie mieszkańców Powiatu Bocheńskiego i Miasta Bochni. Z przyjemnością wniosę ona herby tak wysoko jak potrafię – wyjaśnia Szczepan.

Tegoroczna wyprawa będzie również połączona z celem charytatywnym, a dokładniej wsparciem  bocheńskiej Fundacji Auxilium.

Plan wyprawy:

1. Przylot i pobyt w Katmandu – Dzień 1-2: 9-10 kwietnia;
2. Trekking do Everest Base Camp (EBC) – Dzień 3-11: 11-19 kwietnia;
3. Budowanie aklimatyzacji – Dzień 12-37: 20 kwietnia – 17 maja;
4. Wspinaczka na Szczyty: Everest & Lhotse – Dzień 38-46: 18-25 maja;
5. Trekking powrotny – Dzień 47-53: 25 maja – 1 czerwca.

Szczepan Brzeski to bochnianin, miłośnik gór i wypraw, który od kilku lat zalicza najwyższe szczyty Świata,  zdobył już m.in: Elbrus, Mont Blanc, Kilimandżaro, Aconcaguę, Piramidę Carstensza czy Górę Kościuszki w Australii.

Sylwia Bajek ma 26 lat, pochodzi z Rzeszowa, a na co dzień mieszka w Krakowie, gdzie na krakowskiej ASP studiuje architekturę wnętrz (ostatni rok mgr). Wraz ze swoim partnerem górskim i życiowym, Szczepanem Brzeskim, tworzy duet Everteam, w którym realizuje swoje pasje i zajawki okołogórskie.

sp