Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Powiatowy program profilaktyczny wczesnego wykrywania raka prostaty

Powiatowy program profilaktyczny wczesnego wykrywania raka prostaty

DSC_0013Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Brzesku będzie realizował  ”Powiatowy program profilaktyczny wczesnego wykrywania raka prostaty” – finansowany przez Powiat Brzeski oraz gminy: Brzesko, Czchów, Borzęcin, Dębno, Gnojnik, Szczurowa i Iwkowa.  Uroczyste podpisanie umowy dotyczącej realizacji Programu odbyło się w Starostwie Powiatowym w Brzesku. Dokument podpisali: starosta brzeski Andrzej Potępa, członek Zarządu Powiatu Brzeskiego Kazimiera Glonek oraz dyrektor SP ZOZ w brzesku Józefa Szczurek-Żelazko.

 „Powiatowy Program Profilaktyczny Wczesnego Wykrywania Raka Prostaty” jest próbą odpowiedzi na zapotrzebowanie związane z zapobieganiem i leczeniem chorób nowotworowych. Systematyczny wzrost zapadalności i umieralności na choroby nowotworowe oraz poważne niedobory w zakresie infrastruktury pozwalającej na kompleksowe leczenie tego rodzaju schorzeń, leżały u podstaw opracowania Programu.

Rak prostaty (gruczołu krokowego) jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn. Stanowi on czwartą pozycję zachorowalności wśród mężczyzn, a trzecią pozycję w umieralności (po raku płuc i raku żołądka) w ogóle. Zachorowania na raka prostaty stanowią 5,4% zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce, a ich liczba stopniowo zwiększa się. Ryzyko zachorowania na raka prostaty wzrasta wraz z wiekiem, poczynając od 45-50 roku życia. U większości chorych w wieku 50-65 lat rak prostaty przebiega skrycie i jest rozpoznawany przypadkowo lub w zaawansowanej postaci.
W ostatnich latach w naszym kraju nowotwór ten jest wykrywany znacznie częściej, nie tylko ze względu na zwiększoną zapadalność i chorobowość. Istotny wpływ na to zjawisko ma wzrost wykrywalności tego nowotworu, związany m. in. z większym uświadomieniem zdrowotnym społeczeństwa oraz większą dostępnością do badań diagnostycznych.

”Powiatowy program profilaktyczny wczesnego wykrywania raka prostaty”  będzie realizowany w budynku  Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Brzesku przy ul. Kościuszki 68 w pomieszczeniach Poradni Urologicznej (parter budynku szpitala).

Program skierowany jest do mężczyzn spełniających poniższe kryteria:
1) wiek od 50 roku  życia do 65 roku życia;
2) mający miejsce zamieszkania na terenie Powiatu Brzeskiego;
3) w ciągu ostatnich trzech lat, ani aktualnie nie byli diagnozowani i leczeni z powodu chorób prostaty;
4) preferowani mężczyźni, u których w rodzinie (ojciec, dziadek) występowały przypadki raka prostaty.

W ramach programu pacjenci będą mieli wykonane badanie krwi w kierunku określenia wskaźnika PSA, badanie lekarskie  w tym badanie per rectum.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, lekarz skieruje pacjenta do lekarza rodzinnego z kartą informacyjną uczestnictwa w Programie, który następnie będzie kierowany  do leczenia specjalistycznego. (dalsza diagnostyka i leczenie odbywać się będzie w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia w Poradni Urologicznej). Każdy pacjent zostanie poinformowany przez lekarza o objawach i profilaktyce dotyczącej raka prostaty.

Planuje się, że programem zostanie objętych około 300 mężczyzn.

Zgłoszenia chętnych do uczestnictwa w programie należy dokonywać telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 14.00 pod nr telefonu: 14 66 21 407.

sp

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast